“20 Kasım” Etkinliklerinin Ardından

Amerikalı trans kadın Rita Hester’in 20 Kasım 1998 yılında nefret cinayeti sonucu ölümü ardından başlayan sokak eylemleri ve internet kampanyalarıyla sembolik bir güne dönüşen “Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü” etkinlikleri her yıl 20 Kasım haftasında gerçekleşmekte. Bu yıl da tüm dünyada ve Türkiye’de pek çok LGBTİ oluşumunun farkındalık yaratmak için düzenlediği etkinliklerin İzmir ayağında Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği vardı.

20kasim (1)20 Kasım’da  İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Ajansı SIDA’nın desteği ile gerçekleşen “Trans Geçiş Süreçleri” paneli alanında uzman doktorların katılımı ile Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlendi.  Ege Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Hayriye Elbi “insanların hangi cinsiyette olduğunun ya da hangi cinsiyetten hoşlanıp seks yaptığının hiç bir öneminin kalmadığı bir toplum olduğumuzda uygarlaşacağız” diyerek başladığı geçiş süreçleri sunumunda, bu süreçlerin psikolojik aşamalarına, grup terapilerinden bireysel başvurulara kadar ne gibi aşamalardan oluştuğuna ilişkin paylaşımlarda bulundu. Psikolojideki, eşcinsellerin hasta 20kasim (2)olduklarına ilişkin tutumun 1980’lerde yükselen eşcinsel hareket sayesinde ortadan kalkmaya başlayıp bilimsel nitelik kazandığını ifade eden Elbi, LGBTİ’lerin LGBTİ olmayanlar gibi hasta olmadıklarını, sadece yönelimi her ne ise bundan rahatsızlık duyanların “ego disforisi” problemi yaşadıkları için sorun olarak değerlendirilebileceğini belirtti. İlginin yoğun olduğu bir sunum da Ege Üniversitesi Endokrinoloji Bilim Dalı’ndan Uzm. Dr. Banu Şarer Yürekli’nin  geçiş sürecinde hormon kullanımı üzerine yaptığı sunumdu.  Doktor Aybüke Aydın’n temel kavramlar ve geçiş süreçleri üzerine gerçekleştirdiği sunumla ve soru cevaplarla sona erdi.

21kasim (2)21 Kasım’da; Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nin İzmir ayağının ikinci gününde ise “Aile Gibisi Yok (Families are Forever)” isimi belgesel film gösteriminin ardından katılımcılarla söyleşildi. Muhafazakar bir toplumda yaşayan Tom ve Wendy’nin, her Pazar kiliseye gidip cemaatlerine hizmet eden; Kaliforniya’nın eşcinsel evliliklerin onaylanması ile ilgili yasa önerisine karşı kapı kapı dolaşıp propoganda yapan, 5 çocuğu olan dindar birer ebeveyn iken bir gün Wendy’nin, 13 yaşındaki oğlu Jordon’un günlüğünü okuyarak onun eşcinsel olduğunu keşfetmesiyle değişen hayatlarını ele alan filmin bitiminde Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği aktivistleri Demet Yanardağ ve Erdem Gürsu, LGBTİ ve aile konusunda seyircilerin sorularını yanıtladı.

26kasim (3)“LGBTİ ve Kadın Haberciliği” başlıklı atölye ise 26 Kasım’da Eşit Platform Kulübü öğrencilerinin de desteğiyle İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Alternatif haber portalı Bianet’in LGBTİ ve Kadın haberleri editörü Çiçek Tahaoğlu’nun gerçekleştirdiği atölyede katılımcılar gazete kupürleri ve video haberler yoluyla hak haberciliği konusunda bilgilendirildi. İnteraktif bir katılımla gerçekleşen atölyede öğrenciler kendi görüşlerini paylaştı ve soru-cevap yöntemiyle bilgi alışverişinde bulunma şansı yakaladı. Bu etkinlik “20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü Etkinlikleri” kapsamında; Avrupa Birliği Demokrasi ve İnsan Hakları için Avrupa Aracı’nın hibe sağladığı Nefret Etme Projesi çerçevesinde Pembe Hayat ve Kaos GL Dernekleri tarafından desteklenmiştir.

Post comment

Your email address will not be published.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.