8. Baki Koşar Kültür ve Sanat Festivali ‘Ses’leniyor

Varoluşumuzdan bugüne dek anlamlandırdığımız renklerden işaretlere, hareketlerden kıyafetlere ve hatta kokulara kadar cinsiyetlendirdiğimiz, buna göre de birbirine tahakküm ilişkisi kurmalarına olanak yarattığımız kültürün tüm bileşenlerinin arasında belki de en fazla üzerine düşündürtecek olan “ses”tir.

sesdeneme1203Uygarlık rahatsız edici sessizlikleri gizlemek için tasarlanmış bir gürültü komplosuysa, doğadaki sabitlenmemiş özgür tonların yerine ölçülü tonal müziği, uzaydan gelme bir virüs olan dili, temsili mümkün olmayan “çok” yerine hizaya getirilmiş “bir”leri tercih eden insanlık için ses nedir?

Yüksekliği, gürlüğü ve kalınlığı; kısıklığı, zayıflığı ve inceliği karşısında eril hiyerarşi yaratandır,
Emirler onunla gelir, itaat ise çoğu zaman onun yokluğuyla karşılık bulur,
Bu nedenle “ses çıkarmak” mücadele ölçütü, ortak ses çıkarmak ise örgütlülüğe karşılık düşer.
İç sesimize ise vicdan deriz.

Bu cevaplar yeterli gelmedi mi? Öyle ise 2016 yılının Şubat ayında gerçekleşecek olan 8. Baki Koşar Kültür ve Sanat Festivali’nde temamız olarak belirlediğimiz “Ses” ile hem onun ne olduğunu hem de ona dair ne varsa ses vermek için bizimle beraber ol.

Post comment

Your email address will not be published.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.