8. Baki Koşar Kültür ve Sanat Festivali Başlıyor


BKK&SFsesdeneme1238. Baki Koşar Kültür ve Sanat Festivali Başlıyor

Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği tarafından bu yıl 8. kez gerçekleşecek olan Baki Koşar Kültür ve Sanat Festivali “Ses” temasıyla 20 Şubat’ta başlıyor. 

Nefret suçu sonucu yaşamını yitiren gazeteci-yazar Baki Koşar anısına 2009 yılında nefret suçu kavramına odaklaklanarak özellikle hukuk ve medya alanındaki panellerle bilinç ve görünürlük yaratmayı hedefleyerek başlayan hafta, zaman içerisinde bir kültür sanat festivaline evrimleşerek yoluna devam ediyor.

Her yıl 20 Şubat haftasında düzenlenen etkinlikler, 2009′da “Hukuk ve Medya Açısından Nefret Suçları”, 2010′da “Ayrımcı Tutum ve Zihniyetin Teşhiri”, 2011’de “Özgürlük Korkusu ve İktidar”, 2012’de “Dil”, 2013’de “Ana Akıma Kapılmamak”, 2014’de “Kontrol”, 2015’te ise “Çokluk” üst başlığı ve teması ile gerçekleşti. 

Varoluşumuzdan bugüne dek anlamlandırdığımız renklerden işaretlere, hareketlerden kıyafetlere ve hatta kokulara kadar cinsiyetlendirdiğimiz, buna göre de birbirine tahakküm ilişkisi kurmalarına olanak yarattığımız kültürün tüm bileşenlerinin arasında belki de en fazla üzerine düşündürtecek olan “Ses” ise bu yılın üst başlığı oldu. 

“Uygarlık rahatsız edici sessizlikleri gizlemek için tasarlanmış bir gürültü komplosuysa, doğadaki sabitlenmemiş özgür tonların yerine ölçülü tonal müziği, uzaydan gelme bir virüs olan dili, temsili mümkün olmayan “çok” yerine hizaya getirilmiş “bir”leri tercih eden insanlık için ses nedir” diye sorduğumuz sorulara kentin sesi ve sessizliği üzerine gerçekleşecek olan Erdem Gürsu’nun “Kentin Issız Köşeleri”  söyleşisi, Berkant Çağlar moderatörlüğündeki Nazlı Cabadağ ve Serkan Delice’nin “Queer Anlatılar ve Sesler” paneli ile Yavuz Cingöz moderatörlüğündeki Onurcan Çakır ve Seda Ergül’ün “Uygarlığın Ninnisi ve Ses Yalıtımı” panelinde yanıt arayacağız.

Salih Canova, Süreyya Karacabey ve Sema Yakar’ın konuşmacı olduğu “Kaybın Sessizliği ve Kalanın Sesi: Yas ve Umut” paneli ile kayıplara rağmen umut veren seslere kulak verirken sansürle kesilen sesimize alternatifler üretme ve bilişimde engelleri aşarak ses çıkarmanın yöntemlerini de İlden Dirini ve Ali Rıza Keleş’in yürütücülüğündeki Sansürü Aşma ve Veri Güvenliği atölyesinde tartışacağız. 

Gülkan Noir, Nil Sakman ve Asuman Susam’ın konuşmacı olduğu “Ses, Ses, Sadece Ses Kalır Geriye” panelinde yazın diliyle sesi tartışacak, Ahmet Çoymak’ın “Gökkuşağını Boyayan Eller” atölyesinde de sessiz bir iletişim olan işaret dili üzerinden iletişimde sesin ifadesini anlamaya çalışacağız. 

Siyah Pembe Üçgen İzmir’in sözlü tarih serisinin ikinci kitabı olan 90’larda Lubunya Olmak’tan uyarlanan ve İzmir’de ilk kez sahnelenecek olan aynı isimli tiyatro oyunu dışında, kederden çok neşeye yakın cazgır kızların eğlenceli intikam hikayesi olan “Apaçi Gızlar” ve Tankred Dorst’un yazdığı “Ben, Feuerbach” ile Berk İnan’ın tek kişilik gösterisi olan “Ben Senin Bildiğin Erkeklerden Değilim” oyununa sahne olacak olan festivalde Pembe Hayat KuirFest’ten 8 Kısa animasyon seçkisi ile “Yeni İnsan”, “Yalnız Yıldızlar”, “Çember” ve “Gizli Dosya: Tab Hunter” filmleri de yer alıyor. 

Ayrıca Cansu Ergin ve Başak Güneş’in dans performansları, Efsun Sertoğlu ve Nurgül Öz’ün kolaylaştırıcılığında “Lezbiyenler için Cinsel Sağlık: Mitler ve Gerçekler” atölyesi ve gelenekselleşmiş Baki Koşar Ödül Töreni de festivalin diğer etkinliklerinden…

3 atölye, 4 panel, 2 dans, 4 tiyatro performansı, 4’ü uzun metraj, 8’i kısa animasyon olmak üzere 12 film dışında Kara Pembe Karşı Sanat Kolektifi’nin çağdaş enstalasyon anlayışını simulatif bir sinema kurgusu içinde vermeyi amaçlayan Zeliş ve Boysan anısına K2 Güncel Sanat Merkezi’nde gerçekleştireceği “Devrim Benim Çiçekli Gömleğimdir” sergisi, bizi eski pavyonların nostaljisi ile eğlendirip, peynir ve anason tadıyla birlikte zihnimize kazınacak olan Ayta Sözeri konseri ve kurtlarımızı dökeceğimiz Siyah Pembe Üçgen İzmir’in doğum günü partisi sizleri bekliyor.

Tarih, saat ve yer bilgileri ile ayrıntılarına ulaşabileceğiniz aşağıdaki programda yer alan tüm etkinlikler herkesin katılımına açık ve ücretsizdir. 

Festival kapsamındaki tüm film gösterimleri Pembe Hayat KuirFest’in katkısıyla gerçekleşmektedir.

8. Baki Koşar Kültür ve Sanat Festivali Programı

20 Şubat Cumartesi

17:30 Panel: “Kaybın Sessizliği, Kalanın Sesi: Yas ve Umut”

Yer: Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi Akdeniz Salonu

“Bir Direniş Biçimi Olarak Yas” – Salih Canova (LGBTİ Aktivisti)

“Perde Pathos’la Kapanmayacak” – Süreyya Karacabey (Ankara Üniversitesi DTCF Bölümü)

“Hiçlik ve Bütünlük”  – Sema Yakar (LİSTAG Derneği Kurucu Üyesi ve Aktivisti)

Moderatör: Erdem Gürsu

20:30 Tiyatro Oyunu: “90’larda Lubunya Olmak”

Yer: İzmir Sanat

Metin: Murat Baykan, Ufuk Tan Altunkaya

Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği’nin aynı adlı kitabından esinlenerek yazılmıştır.

Uyarlama/Yönetim: Ufuk Tan Altunkaya

Oyuncular: Ayşe Gülerman, Ceren Taşçı, Hande Ağaoğlu Kaplan, Kerem Renda, Murat Baykan, Onur Adıgüzel, Onur Sevgül, Sinan Coşkun

Mekan Artı, 80’lerden sonra şimdi de 90’lara gidiyor! 90’ların karmaşası içinde lubunyaların örgütlenmesine, Ülker sokak’a, dönemin baskılarına ve ilk onur yürüyüşünün hazırlıklarına kulak veriyor! Kafası karışmış bir dönemin umut dolu bireylerini dinliyor! Bu eğlenceli gösteriyi kaçırmayın!

Süre: 100 dakika / 2 Perde

21 Şubat Pazar

18:00 Atölye: Sansürü Aşma ve Veri Güvenliği

Atölye Yürütücüleri: İlden Dirini – Ali Rıza Keleş (Alternatif Bilişim Derneği) 

Yer: Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği

Sansür neden var? Türkiye’de internet sansürü bugünlere nasıl geldi? Sansür ve dijital gözetime karşı neler yapılabilir? Atölye kapsamında sansürü aşma ve kişisel verilerin güvenliğini sağlama yöntemleri konuşulacak.

Not: Atölye ücretsizdir ve kontenjan 15 kişidir. Katılımcıların bilgisayar veya akıllı telefonları ile gelmeleri rica olunur. Atölyeye katılmak isteyenler şuradan atölye başvuru formunu doldurabilir ya da 02324644459 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirler. Atölyenin verimli geçebilmesi için sadece kayıtlı olan kişiler katılabileceklerdir.

22 Şubat Pazartesi

16:00 Film Gösterimi: “Kuir Animasyon Seçkisi”

Yer: Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi Akdeniz Salonu

Ah Willy / Oh Willy (Belçika, Fransa, Hollanda, 2012, HD, renkli, 17’) Yönetmen: Marc James Roels, Emma De Swaef

Gecenin Kadını / Lady Of The Night (Fransa, 2014, HD, renkli, 10’) Yönetmen: Laurent Boileau

Holiganları Severim / I Love Hooligans (Hollanda, 2013, DCP, renkli, 13’) Yönetmen: Jan-Dirk Bouw

Kuzular / Lambs / Lämmer (Almanya, 2013, HD, renkli, 4’) Yönetmen: Gottfried Mentor

Küçük Ölümler / Little Deaths (Birleşik Krallık, ABD, 2010, HD, renkli, 11′) Yönetmen: Ruth Lingford

Lubunya / Ladyboy (İsveç, 2012, HD, renkli, 8’) Yönetmen: Claes Lundin, David Sandberg

Maria Magenta (Fransa, 2011, HD, renkli, 10’ ) Yönetmen: Orlanda Laforet

‘Uzun Kuş’u Çekerken / The Making Of Longbird (Birleşik Krallık, 2011, HD, Renkli, 15’) Yönetmen: Will Anderson

18:30 Sergi Açılış Kokteyli

Sergi: “Devrim Benim Çiçekli Gömleğimdir” – Kara Pembe Karşı Sanat Kolektifi

Yer: K2 Güncel Sanat Merkezi

“bir banliyöde, insan pisliğiyle dokusunu düzleşip yitirmiş polyester kumaş kaplı bir dolmuş koltuğunda, sadece sebumla açıklanamayacak kadar aydınlık ışıltısıyla oturan onaltı yaşındaki lubunyanın çiçekli gömleği, paçalarını kıvırdığı daracık pantolonu nasıl da tedirgin edici -zorlu doğa koşullarında av olmak istemeyen avcı giysilerinin desenlerini kuşananlar için.”

20:30 Tiyatro Oyunu: Apaçi Gızlar

Yer: İsmet İnönü Sanat Merkezi

Yazan: Şâmil Yılmaz

Yöneten: Sezen Keser

Yardımcı Yönetmen: Pelin Temur

Oyuncular: Beste Tunçay, Ceren Özcan, Ecem Çataloğlu, Elif Öztürk, Oğulcan Arman Uslu

Reji Asistanları: Cansu Yumuşak, Duygu Aslan, Engin Baysal, Merve Ülgentay

“Apaçi Gızlar”, Ankara’nın gündüz diskolarından birinde, mahalle arkadaşlarından intikam almak için toplanan bir grup genç kadının hikâyesini anlatıyor. Ayrıca, tiyatroyu arabesk rap, tektonik dans, şiir ve şarkılarla birleştirmeyi de denemişler. Bir de, “Kederden çok neşeye yakınız bu kez,” diyorlar.

“Erkek yancısı karılarla mı karıştırdın la sen bizi?!”

Süre: 70 Dakika / Tek Perde

23 Şubat Salı

16:00 Film Gösterimi: “Yalnız Yıldızlar”

Yer: Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi Akdeniz Salonu

Lonely Stars / Estrellas Solitarias (Meksika, 2015, Bluray, Renkli, 90’)

Yönetmen: Fernando Urdapilleta

18:30 Söyleşi: “Kentin Issız Köşeleri”

Yer: Yakın Kitabevi

Konuşmacı: Erdem Gürsu

Gecesi gündüzü, arka sokağı, ön caddesiyle kentin tamamı hepimizi ne kadar kucaklıyor? Gettolar, güvenli alanlar yaratmak çare olabilir mi? Kentin görünmezleri, sesleri duyulmayanları kimler?

Bu soruları birlikte düşünüp yaşam alanımızı, yol arkadaşlarımızı fark edebilmek için hepinizi kent söyleşisine bekliyoruz.

24 Şubat Çarşamba

16:00 Film Gösterimi: “Yeni İnsan” 

Yer: Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi Akdeniz Salonu

The New Man / El Hombre Nuevo (Uruguay, Şili, Nikaragua, 2015, DCP/Bluray, Renkli, 79’

Yönetmen: Aldo Garay

17:30 Pembe Hayat KuirFest Ekibiyle Söyleşi*

Yer: Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi Akdeniz Salonu

Konuşmacılar: Bilge Taş – Demhat Aksoy

19:00 Film Gösterimi: “Çember”

Yer: Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi Akdeniz Salonu

The Circle / Der Kreis (İsviçre, 2014, DCP, Renkli, 102’)

Yönetmen: Stefan Haupt

25 Şubat Perşembe

14:00 İşaret Dili Atölyesi: “Gökkuşağını Boyayan Eller

Yer: Alsancak Türkan Saylan Kültür ve Sanat Merkezi 3.Kat

Atölye Yürütücüsü: Ahmet Çoymak (İşaret Dili Sevenler Derneği Başkan Yardımcısı)

Eğer sizde kendi ayrımcılıklarınızı keşfetmek, bunlarla yüzleşmek, kendi benliğinizi bir birey olarak daha da genişletmek ve diğer insanlarla harmoni içerisinde daha pozitif bir hayatı paylaşmak istiyorsanız bu atölye tam da sizin için.

Not: Atölye ücretsiz olup, işaret dili bilmeyenler ve öğrenmek isteyenler içindir. Kontenjanı 30 kişidir. Atölyeye katılmak isteyenler şuradan atölye başvuru formunu doldurabilir ya da 02324644459 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirler. Atölyenin verimli geçebilmesi için sadece kayıtlı olan kişiler katılabileceklerdir.

18:00 Film Gösterimi: “Gizli Dosya: Tab Hunter” 

Yer: Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi Akdeniz Salonu

Tab Hunter Confidential (ABD, 2015, BluRay, renkli, 90’)

Yönetmen: Jeffrey Schwarz

20:30 Tiyatro Oyunu: “Ben, Feuerbach”

Yer: Fuar Gençlik Tiyatrosu

Yazan: Tankred Dorst

Çeviren: Sema Engin Edinsel

Yöneten: Derya Efe

Dramaturji: Nazlı Doğan

Oyuncular: Kağan Uluca, Aytunga Atatoprak

Sahne Tasarım: Polat Canpolat

Müzik: Utku Güçoğlu

Grafik Tasarım: Alpgiray Kelem

BEN, FEUERBACH aktör Feuerbach’ın üzerinde yürüdüğü ince çizgiyi seyirci ile paylaşmak üzere tasarlanmış bir oyundur. 

Zifiri karanlıkta ışığı arayan deneyimli aktör Feuerbach, sahnelerden 7 yıl uzak kaldıktan sonra sahneye kavuşma arzusuyla bir yönetmen ile görüşmek üzere tiyatroya gelir. Ancak onu değerlendirecek yönetmen henüz gelmemiştir. Soluksuzca özgürlüğünü arayan Feuerbach şimdi yönetmeni beklemek ve bu süreçte ona eşlik eden Asistanı da ikna etmek zorundadır. 

‘Seyircimi bu her akşamki düellomda kazanıyorum ben.’ diyen Feuerbach’ın bu en tutkulu düellosunda görüşmek üzere…

Süre: 60 Dakika / Tek Perde

26 Şubat Cuma

17:30 Panel: “Queer Anlatılar ve Sesler”

Yer: Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi Akdeniz Salonu

“Kurtuluş’ta LGBT Görünürlüğü ve Anlatıları” – Nazlı Cabadağ (Sabancı Üniversitesi Kültürel Çalışmalar Bölümü)

“Queer Bir Tarihyazımının Peşinde: Yeniçeriler Ve Döşek Yoldaşları” – Serkan Delice (Öğretim Görevlisi – Londra Güzel Sanatlar Üniversitesi Kültür ve Tarih Çalışmaları

Moderatör: Berkant Çağlar

27 Şubat Cumartesi

16:00 Panel: “Uygarlığın Ninnisi ve Ses Yalıtımı”

Yer: Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi Akdeniz Salonu

“Modern Çağın Gürültüsü: Fon Müziği” – Onurcan Çakır (Müziksiz Mekanlar)

“Ses, Sessizlik ve Fetişizm İlişkisi” – Seda Ergül (İstanbul Queer Art Collective)

Moderatör: Yavuz Cingöz

17:30 Panel: “Ses, Ses, Sadece Ses Kalır Geriye!”

Yer: Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi Akdeniz Salonu

“Queerden Duymak ve Seslemek İhtimalleri” – Gülkan Noir (Yazar/Şair)

“Sevim Burak: Kök-Sap’ın Sesi” – Nil Sakman (Yazar)

“Nilgün Marmara’nın Yeryüzünü Dolaşan Sesi” – Asuman Susam (Şair)

Moderatör: Hatice Kırantepe

20:30 Baki Koşar Ödül Töreni

Dans Performans: Başak Güneş

Yer: Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi Kordelya Salonu

2009 yılından bu yana her yıl LGBTİ alanında çalışmalarıyla kamuoyunda gündem yaratmış kişi veya kurumlarla dayanışmak ve bu alandaki çalışmaları teşvik etmek amacıyla Baki Koşar Ödülü verilmektedir.

21:00 Ayta Sözeri Konseri

Yer: Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi Kordelya Salonu

28 Şubat Pazar

14:00 Atölye: “Lezbiyenler için Cinsel Sağlık: Mitler ve Gerçekler”

Yer: TOG İzmir Koordinasyon Merkezi

Kolaylaştırıcılar

Efsun Sertoğlu (Cinsel Sağlık Eğitmeni ve Danışmanı)

Nurgül Öz (Psikolog, LGBTİ Aktivisti)

Bu atölye; lezbiyen cinselliği ile ilgili mitler ve gerçekler, daha güvenli bir cinsellik için adımlar, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, kegel egzersizi, meme ve rahim ağzı kanserleri ile ilgili bilgi aktarımı şeklinde yürütülecektir. Lezbiyen görünürlüğü açısından bu başlığı kullanmış olsak da; atölyeye kadınlardan etkilenen kadınlar, kendini lezbiyen, biseksüel, butch, fem, androjen, ayı, queer, genderqueer, agender, transgender olarak tanımlayanlar ya da bu tanımlamaların hiçbirini sahiplenmeyip atölyedeki bilgileri yaşamında kullanabileceğini düşünen herkes katılabilir.

Not: Atölye ücretsizdir ve kontenjan 25 kişidir. Atölyeye katılmak isteyenler şuradan atölye başvuru formunu doldurabilir ya da 02324644459 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirler. Atölyenin verimli geçebilmesi için sadece kayıtlı olan kişiler katılabileceklerdir.

19:00 Tek Kişilik Gösteri: “Ben Senin Bildiğin Erkeklerden Değilim”

Yer: Fuar Gençlik Tiyatrosu

Yazan/Yöneten/Oynayan: Berk İnan

Tuhaf”tan “Paşam”a Bir Toplumsal Cinsiyet Hikâyesi” Cinsiyet, olduğumuz kişinin ne kadar önemli bir parçasını oluşturur? Davranışlarımız, algıladığımız cinsiyetimizden nasıl etkilenir? Atfedilen cinsiyet değişince kadınlar, erkekler; sokaklar nasıl değişir? Bedeniniz ait hissettiğiniz cinsiyetin özelliklerini taşımadığında nasıl bir hayatınız olur? Bu duyguyu başka insanlarla paylaştığınızda insanlar ne tepki verir? En çok neyi merak ederler? Bir trans erkek günlük hayatında, özel hayatında, açılma ve cinsiyet geçiş sürecinde neler yaşar? Trans erkeklik erkekliği dönüştürmek imkanına sahip midir? gibi sorularının cevaplarını Berk İnan’ın kişisel hikayesinin satır aralarında arayan 90 dakikalık bu tek kişilik performans, toplumsal cinsiyet meselesini ötekiliğin şeffaf yüzleri, trans erkeklerin gözünden ele almayı deniyor. Pride Premieri ve Kıbrıs Turunun ardından şimdi tekrar İzmir’de… 

Süre: 2 saat

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.