9. Baki Koşar Kültür ve Sanat Festivali’nde Neler Var?

9. Baki Koşar Kültür ve Sanat Festivali Başlıyor!

Siyah Pembe Üçgen tarafından bu yıl dokuzuncu kez düzenlenecek olan Baki Koşar Kültür ve Sanat Festivali “Performans” temasıyla 20-26 Şubat tarihleri arasında İzmir’de gerçekleşecek. Festival kapsamında paneller, atölyeler, gösteriler, filmler, konserler ve partilerden oluşan dopdolu bir program tüm haftaya yayılacak. Her yıl Şubat ayının son haftasında gerçekleştirilen ve aynı tarihlerde bir Nilbar_Dosya'09_2.inddnefret cinayeti sonucu öldürülen açık eşcinsel kimliğiyle insan hakları alanında çalışmalar sunmuş Baki Koşar’ın anısına ithaf edilen festival İzmir’in sanat yaşamına canlılık getiriyor.

Nilbar Güreş’in videoları Baki Koşar Festivali’nde

Festival, Nilbar Güreş’in toplumsal cinsiyet tartışmalarına odaklandığı video çalışmalarından oluşan “Queer Arzu Yabandır” sergisiyle açılıyor. Sergi kapsamında sanatçının Kurt ve Kuzu (2011), Mektup (2007),AsKDersleriAfis Soyunma (2006) ve bilinmeyen sporlar serisinden İç Mekan Antremanları (2009) videoları görülebilir. Güreş’in performans çalışmalarından yola çıkarak üretilen videolar toplumsal cinsiyet, kamusal alan ve doğu-batı tartışmalarına queer bir perspektif sunuyor.

Füsun Demirel’den Aşk Dersleri

Ünlü tiyatrocu Füsun Demirel’in İtalyan yazarlar Dario Fo, Franca Rame ve Jacopo Fo’dan uyarladığı Aşk Dersleri oyunu Baki Koşar Festivali kapsamında İzmir’de. Türkiye’de ve dünyadaki kadın/erkek meselelerinin irdelendiği oyun ücretsiz olarak izlenebilir.

Nuri Harun Ateş, Kafası Karışık Kontrtenor konseriyle Nowa Bar’da

Nuri Harun Ateş dünyadaki sayılı kontrtenorlardan biri. Hikâyesini anlatmak için şarkı söylemeyi seçmiş bir anlatıcı. Müzik türlerini kol kola görmeyi seven sanatçı sesiyle opera’dan caz’a, caz’dan alaturka’ya türler nuriharunates2arası bir dans sergiliyor. Önce öteki olmayı deneyimleyerek başlayan hikâyesinde farkların ancak güzellemeye yarayacağını göstermenin derdinde. Ateş’in Kafası Karışık Kontrtenor konseri Baki Koşar Festivali kapsamında Nowa Bar’da gerçekleşecek.

Performans üzerine paneller, konuşmalar, atölyeler

Baki Koşar Kültür ve Sanat Festivali’nin bu seneki teması performansa odaklanan iki ayrı panel düzenlenecek. Oylum Yılmaz ve Nicholas Kontovas “Dilin Performansı” paneline, Itır Demir ve Onur Karaoğlu da “Performansa Gel” paneline konuşmacı olarak katılacaklar.

Festivalde aynı zamanda Francois Ozon’un Yeni Kız Arkadaşım (2014) filmi, İsveç Gökkuşağı Kısa Film Seçkisi, performans sanatçısı Ming Wong’un Bülent Ersoy’un hayatını anlattığı Biji Diva! filmi, oyuncak atölyesi, Cansu Ergin ve Erdem Gündüz’ün solo performansları, Elif Domaniç ve Leman Sevda Darıcıoğlu’nun Bondage Dinner performansı, Mehmet Can Özer’in Elektro Akustik Müzik Konseri, Sert Aşk (2014) film gösterimi ve “Acı Tatlı” kolektifinin düzenleyeceği BDSM sohbet, Nuri Harun Ateş’in Kafası Karışık Kontrtenor konseri, Istanbul Queer Art Collective’in yedi saat süren Çaktın mı? performansı ve LezBiFem’in cinsellik atölyesi düzenlenecek.

Ayrıntılı Program İçin: #performansagel

 

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.