ABD Büyükelçiliği’nden Ziyaret

ABD Büyükelçiliği İç Politika Uzmanı Natalie A. Oldani ve Filiz Conway Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği’ni ziyaret etti.

IMG_0496Dernek çalışanları Yavuz Cingöz, Rahşan Kale ve Selda Şenol’la görüşen Oldani ve Conway Siyah Pembe Üçgen Derneği’nin dernekleşme ve örgütlenme çalışmalarının yanı sıra İzmir özelinde LGBTİ çalışmalarına dair merak ettiklerini sordu.
İzmir’de yaşayan LGBTİ’lerin diğer illere nazaran daha özgür ve rahat yaşadığı düşünülürken aslında bu fikrin pratikte bir karşılığının olmadığı aksine bir yanılsama olduğu bilgisi de Oldani ile paylaşıldı. Yapılan araştırmalar sonucunda trans cinayetlerinin en yoğun olduğu bölge ‘Ege Bölgesi’dir Oldani’yi şaşırtan bir paylaşımdı.
Görüşmenin diğer konu başlıkları ise şöyleydi; İç Güvenlik Paketi’nin LGBTİ dernekleri ne şekilde etkileyeceğini,sosyal medya üzerinde derneğin hesaplarından yaptığı paylaşımların resmi kurumlar tarafından sansüre uğratılıp uğratılmadığını, derneğin yerelde yaptığı çalışmaların kimler tarafından desteklendiğiydi.
Toplantının ardından dernek yayınlarından olan “80’lerde Lubunya Olmak”, “90’larda Lubunya Olmak” ve “Am I in 10?” kitapları kendilerine armağan edildi.

IMG_0494

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.