Ağustos Tortusu

-Reklam Kuşağı-

Ayrımcılık karşıtı, daha az tüketim çabası içinde, yereli önemseyen, haberdar eden, popa bulanmış, kişisel, sayıklamalar içeren, iddiasız, eşit bir iletişim aracı olarak reklamı yeniden ele alan haberler…

-Reklamlar Bitti-

Homofobi, transfobi, bifobi gibi birbirini besleyen ayrımcı ideolojiler ile hiç beklenmedik anlarda karşılaşmak çok kolay. Bu yüzden her an ayık olmak gerekiyor. Güvenliğe olan yoğun ihtiyacımız hala bir sorunsal. Şiddet, taciz ve ayrımcılıkla karşılaştığımız anlarda bizi ideolojik olarak reddeden kurumlara ihtiyaç duyuyoruz. Polis ve jandarma ile bu zamanlarda iletişim kurmak ikinci bir travmaya neden olabiliyor.

Konumuza dönersek, alt tarafı tatile çıkmış bir arkadaş grubu, kasabanın yerli delikanlıları ve kasabanın sıradanlaşmış toplumsal kurumları ile sizi linç etmeye kalkabilir. Bu noktada birlik olmakta fayda var. Kim demişti “Örgütsüz güç güç değildir” diye. Siyah Pembe Üçgen İzmir’in eğitim kampı için Çandarlı’ya gittiği tatilde bu yeniden deneyimlendi.

Bilmeyenler için (biz de yeni öğrenmiş olduk) Çandarlı tutucu bir yer, Dikili’ye çok yakın olmak ile birlikte Dikili’nin tam aksine tutucu, gerici, günlük hayatın sıradan şekilde devam ettiği bir yer. Zaten, neredeyse yok diyebileceğimiz pansiyon sayısı ile de oranın turizme açık bir yer olmadığı anlaşabiliyor. Yakın dönemde liman faaliyetleri ile değişime uğrayacak olan Çandarlı’nın bu denli kapalı kalmış olması, bu küçük beldenin olası bir liman karşıtı direnişin önceden engellenmesi adına özellikle yaratılmış muhafazakar bir alan olup olmadığı sorusunu akıllara getirmiyor değil.

Bununla birlikte, duyurmakta fayda var ki; Dikili, özellikle belediyesi ile LGBT bireylerin rahatça vakit geçirebileceği yerlerden olduğunu kanıtladı. Zor durumda kalmış Siyah Pembe Üçgen İzmir aktivistlerine ellerinden gelen yardımı gösterdiler.

Homofobik şiddeti görünür kılmaya ihtiyacımız var. İzmir’de Öküz adlı mekanda iki lezbiyen kadın öpüştükleri için atıldılar. Mekanın açıklaması sarhoş oldukları için atıldıkları yönünde; fakat olayı yaşayanların aktarımına göre bu tamamen homofobiden kaynaklanan bir olaydı. Mekan kendisine bahaneler üretmekte tabi ki zorlanmadı. Hiçbir mekanın bize bu travmayı yaşatmasına izin vermeyelim ve bu ayrımcı mekanları ifşa edelim.

ve başka şeyler….

Henüz izlemediyseniz HBO’dan (ki bu ayrıntıyı özellikle belirtiyorum) Girls‘ü izlemek güzel bir aktivite. 4 kadın etrafında geçen dizi, okul sonrası para kazandıran bir işte çalışma zorunlululuğu, New York, paranoyalar, ayrılıklar ve kavgalara dair konuları ve dahasını sunuyor. Senaryo ve cast çalışması bir çok HBO yapımı gibi yine çok başarılı. Dizinin yeni bölümleri de yayımlanmaya başladığında başlı başına bir Girls yazısı yazabiliriz.

Roman Polanski’nin son filmi Carnage iki ailenin çatışması üzerinden balonları patlatıyor. Kate Winslet’ın filmdeki performansına ve diyologların inceliğine özellikle dikkat.

Metis yayınlarından güzel yayınlar çıkmaya devam ediyor. Cinsellik Muamması, Cüneyt Çakırlar ve Serkan Delice tarafından hazırlandı. Kitap, 2000’li yıllardan günümüze Türkiye’de queer kuramın geçirdiği aşamalara odaklanıyor. Farklı alanlara odaklanarak queer kültüre dair önemli bir kaynak sunuyor. Altı bölümden oluşan kitabın içindeki yazılardan: Hizadan Çıkmaya, Yoldan Sapmaya ve Çıkıntı Olmaya Dair: Kimlik Değil, Cinsellik! Tektip Cinsellik Değil, Cinsel Çeşitlilik! (Tuna Erdem), Adam Gibi Adam Ol(ama)mak: Ayı Hareketi ve Maskülenlik Üzerine (Birkan Taş), Queer Dil Meselesi: İstanbullu Queer Özneler Arasında Batılı Bilgi, Politik-Kültürel Sermaye ve Aidiyet (Evren Savcı) özellikle dikkat çekiyor.

Toplum Bilim Dergisi de Queer temalı bir sayı hazırladı. Derginin bu sayısının basılı nüshasına ulaşamadım; fakat içeriği hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabiliyoruz. Özlem Güçlü ve Sibel Yardımcı tarafından derlenen Queer sayısının içeriği oldukça zengin görünüyor. “Dünyanın Tüm İşçileri, Oynaşınız!” (Françoise Travelet), “Gay Bir Komünizme Doğru” (Mario Mieli), “Postanarşizm, Queer ve Trans Politikaları İçin Bir Araç Olabilir mi? Veya Tam Tersi Olabilir  mi?”(Lena Eckert) bu sayıdaki yazılardan sadece bazıları.

Mysterj Jets, benim çok sevdiğim gruplardan müzikleri bana hala çiğ geliyor ama bazı şeyleri kimi zaman nedensiz yere çok sevebiliyoruz. Üçüncü albümleri Radlands hazır. Henüz sadece bir parçalarını dinlediğim için albümün nasıl olduğunu bilmiyorum. Şimdilik ikinci albümlerinden Serotonin mutluluk hormonlarımızı yeniden salgılatabilir.

Melanie C, Spice Girl üyelerinden. Neredeyse tüm dünyada bilinen ve zamanında büyük kitlelere adını duyurmuş bir gruba üye oluşundan mıdır bilinmez albümleri müzikal iyiliğine rağmen sınırlı bir dinleyici kitlesine ulaşıyor. Müzikal geçmişine baktığımızda aslında ses getiren çalışmaları mevcut. Tanıdık gelir mi bilmem ama I Turn To You, Never Be The Same Again, Bryan Adams ile söylediği When You Are Gone popüler parçaları; fakat bunlar en iyi parçaları olmamakla birlikte albümleri genel olarak dinlemesi zevkli işlerden oluşuyor. Albümlerinde genel olarak pop-rock soundu hakim. Eylül ayında yeni bir albüm yayımlayacak. Dinlemeye yeni başlayacaksanız en uygun albüm ve sanırım müzikal anlamda en iyi albümü Northern Star’ı öneririm.

Ben Red Hot Chili Peppers’ı ortaokul ve lisenin birinci yılında çok dinlerdim, sonradan indie’nin uçsuz bucaksız alanını keşfettiğimde RHCP dinlemeyi bıraktım, hatta sonradan onları sevdiğimi söylemek bir sosyal baskı haline geldi ya da bu tamamen benim ifade sorunumla ilgili bir şeydi. Asıl konu “I’m With” You adındaki albümlerinin güzel oluşu. Albüm yeni değil 2011’de yayımlanmış; fakat ben çok geç dinledim. Önceki albümlerine göre daha light görünen albüm kısmen daha az ciddi olduğu için daha eğlenceli ve kasıntısız geldi bana. 8 Eylül İstanbul konserlerinden bağımsız olarak, Playliste önerim: Monarchy of Roses ve Look Around.

Bence çok pahalı olduğu için tüketimine katkı sunulmamalı ama yine de tasarımını ödüllendirmek adına Vans ve Kenzo’nun ortak olarak hazırladıkları ayakkabılara göz atalım.

Uzun bir yolculuğa çıkıyorsanız ve zaman zaman ya da düzenli aralıklarla bel ağrısı yaşayanlardansanız kas gevşeticileri, ağrı kesicileri ve işe yarar merhemleri çantaya koymak check-liste eklenmesi gerekenlerden. Onlarla aramızı güzel tutalım. Güzel şeyler.

Hava durumu yaz bitmiş gibi hissettiriyor ama Eylül ayı kesin olmak ile birlikte Ekim ve Kasım aylarında da güneşli, güzel günler olacak. Enerjimizi korumakta yarar var.

Berkant Çağlar | Yazarın Tüm Arşivi İçin Tıklayınız

siyahpembe.org sitesinde yayınlanan yazılar tamamen yazan kişilerin sorumluluğundadır. Yazılar, yalnızca yazarların şahsi fikir ve görüşlerini yansıtır. Bu yazılardan doğacak olan maddi ve manevi zararlardan siyahpembe.org sorumlu tutulamaz.

Post comment

Your email address will not be published.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.