Aktivistimiz Eşitlik Meclisi Başkanı Seçildi


Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği aktivistlerinden Demet Yanardağ İzmir Konak Kent Konseyi Eşitlik Meclisi’ne başkan seçildi.

taemTürkiye’de az sayıda olan kent konseylerinden birisinde bir ilk yaşandı. İzmir Konak Kent Konseyi Eşitlik Meclisinde bir trans başkan seçildi. Dezavantajlı grupların yer aldığı mecliste çalışmalar yürüten Demet Yanardağ, “Toplum 10 yıl önce de, 20 yıl önce de at gözlüğü ile bakıyordu ama belki 10 yıl sonra, 20 yıl sonra at gözlüğüyle bakamayacak. Çünkü daha önce trans kadınları seks işçiliğine mahkûm edip o alanda sabit bırakıyorlardı. Şimdi de öyle yapmaya çalışıyorlar ama biz birbirimize dokundukça, birbirimizle iletişim kurdukça, diğer dezavantajlı gruplarla temasa geçtikçe gördük ki; zor da olsa başaracağız. Sadece LGBTİler için değil, diğer dezavantajlı gruplar için de bu bakış açısı değişecek. İnanıyorum ki aramızdan bir milletvekili de çıkacak. Seneler önce Onur Yürüyüşünde ‘Bu zamana kadar iktidara gelen herkes birbirinden öç almaya kalktı ama toplumda ezilenler olarak biz, bir gün iktidara geleceğiz ve kimseden öç almayacağız’ dedim” şeklinde konuştu.

Türkiye’de belediyelerin olduğu yerlerde kent konseylerinin de olması gerektiğini ancak kent konseylerinin çoğu zaman önemsenmediğini söyleyen Yanardağ, Konak Kent Konseyi olarak tüm sivil toplum kuruluşları ile çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

İzmir’de eşitlik meclisi olan tek kent konseyinin Konak Kent Konseyi olduğunu vurgulayan Yanardağ, bir ay önce kurulan mecliste, Konak’ta yer alan dezavantajlı gruplarla çalıştıklarını ve haklarını savunduklarını kaydetti.

“YAŞAM ALANLARIMIZI GENİŞLETMEK İÇİN GÖRÜNÜR OLMAK LAZIM”

Trans bir kadının eşitlik meclisinde başkan olması ile ilgili de konuşan Yanardağ, şunları söyledi:

“Türkiye’de transların her yönden yolu kesiliyor. Okul okumamıza izin verilmiyor, rahatsız ediliyoruz, yaşam alanlarımız kısıtlı. ‘Yaşam alanlarımızı genişletmek için görünür olmamız lazım’ dedim ve Konak Kent Konseyi ile çalışmaya başladım. Türkiye’de ilk defa bir trans kent konseyinde meclis başkanı olmuş oldu. Bu çok sevindirici ve çok çalışmayı gerektiren bir şey. Bize karşı her yerde ön yargı var. Bu ön yargının kırılması için özellikle eşitlik meclisinin başkanıyım. Ben Romanlar arasında da, mülteciler arasında da, azınlıklar arasında da bu sıfatla yer alacağım. Birbirimizle iletişim sağlamış, beraber çalışmış olacağız. Aslında biz dezavantajlı guruplar olarak çoğunluğuz. Azınlık bizi eziyor. Bunun farkındayız ve çalışmalarımız bu yönde olacak. Birbirimizle daha çok kaynaşacağız, beraber hareket edeceğiz.”

“EŞİTLİK MECLİSİ GÜMBÜR GÜMBÜR GELECEK”

Aynı zamanda Kırmızı Şemsiye Seks İşçileri Ağının bu dönem genel sekreteri de olan Demet Yanardağ, transların istihdam edilmediğini ve seks işçiliğinden başka seçenekleri kalmadığını belirterek “Biz her zaman vardık. Bizi yok saymaya çalışanlara, hem seks işçiliğine itip hem de baskı uygulayanlara cevabımızı vermek için yerel yönetimlerde varlık göstermeye başladık. Mersin Akdeniz Belediyesi, Ankara Çankaya Belediyesi, Bursa Nilüfer Belediyesi ve İzmir Konak Belediyesi Kent konseylerinde translar olarak yer almaktayız. Biz Trans kadınları hem zorunlu seks işçiliğine mahkûm edip, hem de baskı uygulayan, kabahatler kanunu çerçevesinde usulsüz bir vergilendirmeye maruz bırakan, aşağılayan sistemle mücadele edeceğiz” dedi.

Konak Kent Konseyi Eşitlik Meclisi olarak Konak Belediyesi ile çalışma yapacaklarını ifade eden Yanardağ, projeleri konusunda ise şunları söyledi: “Önümüzdeki aylarda belediye çalışanlarına dezavantajlı guruplarla alakalı eğitim vereceğiz. Çünkü belki ilerleyen zamanlarda bir trans ya da başka dezavantajlı gruplardan biri belediyede işe başlayacak. Bu, orada işe başlayan kişinin belediye çalışanları tarafından yadırganmaması ve insan hakları açısından eşit muamele görmesi için de gerekli olan bir şey. Örneğin, 4 Haziran’da İzmir Onur Yürüyüşü kapsamında duyuruları yürüteceğiz. Konak Belediyesi, billboard yayınlayacağına dair söz verdi. Ayrıca LGBTİ sanatçılar tarafından ücretsiz konser vermeyi düşünüyoruz. Güzel bir hafta hazırlığı içindeyiz. Konak Belediyesi bu konuda destek verecek. Konak Kent Konseyi Eşitlik Meclisi, Konak’ta gümbür gümbür gelecek.”

Kaynak: Hürriyet

Post comment

Your email address will not be published.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.