Antalya ve İzmir, Onur Haftası’nı Yürüyüşle Selamlayacak

Türkiye’de 20 yılı geride bırakan lezbiyen, gey, biseksüel ve trans hareketin bileşenleri, 30 Haziran Pazar günü, saat 17:00’de, “Alışın, gitmiyoruz” demek için İstiklal Caddesi’nde toplanacak.

Bu yıl aynı zamanda Antalya ve İzmir’de de LGBT bireyler, homofobi, bifobi ve transfobi karşıtları İstanbul’daki Onur Yürüyüşü’nü yerelde yapılacak yürüyüşlerle selamlıyor.

Onur Yürüyüşüne İzmir’den selam var!

İçinde olduğumuz Onur Haftası’nda, Gezi direnişleri esnasında deneyimlenen bir arada olmayı bu alanda da göstermek ve LGBT’lerin görünürlüğünü artırmak için bir grup üniversite öğrencisinin girişimiyle, İzmir’de ilk kez düzenlenecek “Onur Yürüyüşü” hazırlığı var.

İzmir’deki Onur Yürüyüşü’nü hazırlayanlardan Can Geylan, bu yürüyüşün amacının “İstanbul’a gidemeyen ve bir arada olmayı henüz öğrenmiş insanları, birbirinin ötekisi olmuş insanları tekrar bir araya getirmek” olduğunu söyledi. Geylan, yürüyüşün LGBT’lere olan önyargının kırılması için önemli olduğunu söylerken, yürüyüşle İzmir’den İstanbul’a selam göndermek istediklerini vurguladı.

izmir-onur-yuruyus

Yürüyüşün çağrısını 2 gündür Gündoğdu’da yapılan direniş forumlarında da halka duyurulduğunu ifade eden Geylan, buluşmanın 30 Haziran Pazar günü Saat 19.00’da, Alsancak-İskele’de başlayacağını belirtti.

Antalya’lı homofobi, bifobi ve transfobi karşıtları Cumhuriyet Meydanı’na yürüyecek!

Antalya’da ise 30 Haziran Pazar günü Karaoğlan Parkı’nda (Belediye Önü) saat 15:00’te başlayacak olan yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’na kadar sürecek.

Onur Yürüyüşü Nedir?

1969 yılında, ABD’nin New York kentindeki Stonewall Inn adlı barda baskıya, şiddete dayanamayan LGBT’ler ayaklanmış, kendileri üzerinde baskı kuran polisi bara hapsetmiş ve 4 gün boyunca sokaklarda çatışmış, direnmiş, eylemler yapmıştı. LGBT mücadelesinin dönüm noktalarından biri olan bu gün dünyanın her yerinde Onur Haftası olarak kutlanıyor. Türkiye’de ise LGBT Onur Haftası ilk defa “Cinsel Özgürlük Haftası” adı altında, 1992 yılında kutlanmak istendi. Ancak valiliğin izin vermemesi ve yurtdışı konuklarını sınır dışı edilmesi sonucu etkinlikler o yıl gerçekleştirilemedi.

Geçen yıl 20.000 kişinin katıldığı İstanbul Onur yürüyüşüne bu yıl Alman Yeşiller Partisi Federal Meclis Milletvekili Volker Beck, Die Linke Berlin Eyalet Meclisi Üyesi Hakan Taş, Federal Meclis’te Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Mechthild Rawert, Sosyal Demokrat Parti Eyalet Meclisi Üyesi Erol Özkaraca ve Die Linke’den Federal Milletvekili Andre Hunko gibi isimler katılacak. 80’i aşkın ülke ile 6 kıtaya uluslararası dayanışma çağrısının yapıldığı yürüyüşe Türkiye’den de Melda Onur, Binnaz Toprak, Sırrı Süreyya Önder, Sabahat Tuncel, Gültan Kışanak, Sezgin Tanrıkulu gibi isimlerin katılması bekleniyor. Ayrıca Yoğurtçu, Maçka, Abbasağa gibi parklarda Gezi Parkı ile ilgili forumlara katılanlar da toplu halde yürüyüşe gitme kararı aldı.

Yürüyüşle ilgili bir de çağrı videosu hazırlandı. Gonca Vuslateri, Hasibe Eren, Defne Halman, Füsun Demirel, Altan Erkekli, Derya Karadaş, Gupse Özay, İpek Bilgin gibi isimlerin destek verdiği videoyu http://www.youtube.com/watch?v=5QsG-dCbVVY adresinden izlemek mümkün.

* İzmir Onur Yürüyüşü hakkında ayrıntıı bilgi ve sorular için: https://www.facebook.com/events/529944063736518/
**Bu haberde kaosgl.org sitesindeki haberlerden alıntılar kullanılmıştır.

Post comment

Your email address will not be published.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.