Baki Koşar Ödülü Eğitim-Sen LGBTİ Komisyonlarının Oldu

7. Baki Koşar Kültür ve Sanat Festivali’nde bu yılki ödül, Eğitim-Sen LGBTİ Komisyonlarına verildi. Ödülü komisyonlar adına Eğitim-Sen İzmir 2 No’lu Şube LGBTİ Komisyonu’ndan Türkan Karagöz aldı.

baki-kosar-odulu-egitim-sen-lgbti-komisyonlarinin-oldu (2)

“LGBTİ hakları için sendikal mücadele olmazsa olmaz”

Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği’nin bu yıl “Çokluk” temasıyla düzenlediği festivalde Baki Koşar Ödülü’nü Eğitim-Sen LGBTİ (lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks) Komisyonları aldı. Dernekten Erdem Gürsu, sendikalarla birlikte LGBTİ çalışmaları yürütmelerinin önemini şu sözlerle anlattı:

“Birincisi istihdamın içinde şu ya da bu şekilde yer alan LGBTİ kişilerin haklarını gözetmek ve yalnızlaştırılmalarının ve mobbing, eşit ücret ve çalışma koşulları başta olmak üzere her türlü ayrımcı uygulamaların önüne geçebilmek açısından değerli. Bir diğer husus olarak da LGBTİ cemaatini potansiyel olarak istihdamın içerisinde yer alabilmesi için teşvik edebilmek. Örneğin trans kişilerin iş hayatına atılabilmesi gibi… Bu yüzden LGBTİ alanından doğru sendikal bir hak mücadelesi vermek olmazsa olmazdır.”

baki-kosar-odulu-egitim-sen-lgbti-komisyonlarinin-oldu“Umarım diğer sendikalar için teşvik edici olur”

Bu mücadele için zemin hazırlayan Eğiti-Sen LGBTİ Komisyonlarının çok değerli olduğunu ifade eden Gürsu, ödüle ilişkin şunları söyledi:

“Şu an Türkiye genelinde 4 Eğitim-Sen Şubesi’nde komisyon olarak çalışılıyor. Komisyonu olmasa da birçok şube de bunu gündem etmiş durumda. Bu güzel gelişmeleri eğitim sistemi içerisinde olan tüm LGBTİ’ler için çok önemli buluyorum. Öğretmenler, öğrenciler ve diğer eğitim elemanları açısından çok mühim. Umarım bu sene Eğitim-Sen LGBTİ Komisyonlarına verilen Baki Koşar Ödülü ile hem dostlarımızın yanında olduğumuzu göstermiş, hem de diğer sendikalar için teşvik edici olabilmişizdir.”

“LGBT hakları sendikal haklardır”

Eğitim-Sen LGBTİ komisyonlarının ilki, 2013 yılında İstanbul 3 No’lu Şube’de kuruldu. Sonrasında İstanbul 6 No’lu Şube ile İzmir 2 ve 4 No’lu Eğitim-Sen şubelerinde LGBTİ komisyonları oluşturuldu. İzmir’de Ocak ayında yapılan “LGBT hakları sendikal haklardır” panelinde sendikacılar ve LGBTİ aktivistleri birlikte mücadeleyi tartıştılar.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.