Basın Açıklaması: “Nefreti Durdurun!”

LGBT örgütleri Antalya’daki nefret cinayetini kınayan bir basın açıklaması yayınladı.
Basın açıklamasında “nefreti körükleyerek, öldürülmemizi daha ne zamana kadar seyredeceksiniz?” “kaç kişinin daha öldürülmesi gerekiyor” diye sorarak, LGBT bireyleri ayrımcılık ve şiddete karşı koruyacak yasal düzenlemeleri talep ettiklerini dile getirdi.

Basın Açıklamasının Metni: “Nefreti Durdurun!”

Bugün (24 Ekim 2012) Antalya’da bir nefret cinayeti daha işlendi. Trans kadın Serap, hunharca öldürüldü. Yine 10 Temmuz 2012’de Neşe Dilşeker evinde boğazı kesilerek öldürülmüştü.

“Homofobik ve transfobik nefreti körükleyerek öldürülmemizi daha ne zamana kadar seyredeceksiniz?”

Yetkililere sesleniyoruz: Her geçen saniye ve alınmayan her önlem, bir başka nefret cinayetine davetiye çıkarmaktadır. Bundan sonra işlenecek her bir cinayetteki suçluluk payınız, bir öncekinden daha fazla olacaktır.

“Nefret Cinayetlerine Sessiz Kalma! Suça ortak olma!” 

Katiller, sadece silahı, bıçağı tutan ellerin sahipleri değildir. Katiller, lgbtt bireyleri temel hak ve özgürlüklerinden mahrum ederek yaşamaya zorlayan sistemdir. Katiller, bu sorunları çözmek için çaba göstermeyen ve bu cinayetlere sessiz kalan, yasal düzenlemeler yapmayan yetkililerdir.

Yetkiler harekete geçmek için neyi bekliyorlar? Kaç kişinin daha öldürülmesi gerekiyor?

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu, Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu, Antalya Valiliği İnsan Hakları Kurulu,  nefret cinayetlerini incelemek için neden harekete geçmiyor?

Katilleri koruyarak, Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Translara karşı işlenen suçlarda haksız tahrik indirimleri yaparak katilleri suça teşvik etmiyor musunuz?

Hebun LGBT Diyarbakır, İstanbul LGBTT, Kaos GL, Lambdaistanbul, MorEl Eskişehir LGBTT Pembe Hayat, Siyah Pembe Üçgen, SPoD olarak, yasalarca nefret suçunun tanınmasını, devletin sorumluluğunu bilerek lezbiyen, gey, biseksüel ve translara yönelik ayrımcılık ve şiddete karşı koruyucu yasa ve uygulamaları yerine getirmesini talep ediyoruz.

Eşcinsel ve trans cinayetleri politiktir, katilleri biliyoruz!

Hebun Diyarbakır LGBT Oluşumu
İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği
Kaos GL Derneği
Lambdaistanbul Derneği
MorEl Eskişehir LGBT Oluşumu
Pembe Hayat LGBTT Derneği
Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği
SPOD

Post comment

Your email address will not be published.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.