Beden Değişim Süreci ve Yasal Tanınma Paneli

beden-degisim-sureci-ve-yasal-taninma-paneliSiyah Pembe Üçgen İzmir Derneği, trans öğrenci ve öğretmenlerin yaşadıkları ayrımcılığa dikkat çekmek için panel düzenledi. ‘Beden değişim süreci ve yasal tanınma’ konulu panele trans öğretmen Esin Akyol ve trans erkek Samet Tamal katıldı.

Eğitim-Sen İzmir 2 No’lu Şube’de düzenlenen ve moderatörlüğünü Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği’nden Demet Yanardağ’ın yaptığı panel, öğretmenler ve LGBTİ’ler tarafından ilgi gördü.

Öğretmen olarak beden geçiş sürecinde yaşadığı sıkıntıları anlatan Esin Akyol, sendikalar tarafından desteklenmediği ve tacizlere karşı yalnızlaştırıldığını belirtti. Akyol, “Bu ülkede transların seks işçiliğine zorlanıyor” dedi.

beden-degisim-sureci-ve-yasal-taninma-paneliGeçiş süreci ile ilgili yaşadığı prosedür zorluklarını anlatan Samet Tamal’ın ailesi de kendisine destek vermek için yanındaydı. Katılımcıların sorularını yanıtlayan Demet Yanardağ ise özellikle eğitim ve sağlık konusunda yaşanılan sıkıntılara örnekler verdi. Ayrıca Osmanlı devletinnden bu güne tarihte eşcinselliğei anlatan Yanardağ, “Eşcinselliğin batıdan geldiği gibi bir algı var, oysa bizler padişahı karşılayan kortejde yürürdük” diye konuştu.

Katılımcıların ve öğretmenlerin ilgi ile dinlediği panelde, LGBTİ öğrencilere destek olmak için öğretmenlerin özel eğitim almaları da tartışılan konular arasındaydı.

Haber: Etkin Haber Ajansı

Post comment

Your email address will not be published.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.