Belediye Çalışanlarına Yönelik Kapasite Geliştirme Eğitimleri Tamamlandı

Konak Belediyesinin çeşitli birimlerine yönelik toplumsal cinsiyet ve cinsel kimlik ayrımcılığına karşı farkındalık ve kapasite geliştirme eğitimleri 1’er günlük eğitimler şeklinde 12-13-19-20- 26 Aralık 2017 ile 16-17 ve 24 Ocak tarihlerinde gerçekleştirildi.

Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği ile Konak Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nün organizasyonuyla verilen toplumsal cinsiyet ve cinsel kimlik ayrımcılığına karşı farkındalık ve kapasite eğitimleri kapsamında toplumsal cinsiyete ilişkin temel bilgiler ve cinsiyetçilik karşıtı politikaların uygulanmasına yönelik eğitim Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Meltem Çiçeklioğlu tarafından verilirken, sosyal psikolog Prof. Dr. Melek Göregenli tarafından ise ayrımcılığın temelleri ve cinsel kimlik ayrımcılığı eğitimi verildi.

Eğitimler kapsamında Konak Belediyesinin Kadın Aile Müdürlüğü birimine bağlı çalışanlar başta olmak üzere Sağlık İşleri, Sosyal Yardım İşleri, Park Bahçeler ve Temizlik İşleri, Fen İşleri ve Zabıta Müdürlüğü gibi çeşitli birimlerde çalışan 200’e yakın belediye işçisinin toplumsal cinsiyet ve cinsel kimlik alanında kapasitesi arttırılmış oldu. Eğitimlerde toplumsal cinsiyet, kadın erkek eşitliği, cinsiyetçilik, heteroseksizm, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığı, homofobi ve transfobi gibi kavramlar ele alınırken cinsiyet ve cinsel kimlik açısından ayrımcı olmayan ve hak temelli ve erişilebilir hizmetlerin nasıl sağlanabileceği tartışıldı.

Post comment

Your email address will not be published.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.