Bir Enstalasyon Sergisi: Ana Nefret Bülteni

Bu yıl Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Haftası’nın açılışı bir enstalasyon sergisi ile başlıyor. 21 Şubat Perşembe akşamı 19:00′da bir kokteyl ile açılacak olan Ana Nefret Bülteni isimli sergi KaraPembe KarşıSanat Kolektifi imzasını taşıyor ve 24 Şubat Pazar akşamına kadar Alsancak Yakın Kitabevi’nin üst katında meraklılarıyla buluşuyor. Medya aygıtları ile kurulan iletişimin yönü ile yaygın tahakküm mekanizmalarının aynılaştığı noktanın sağlamasını, Türkiye’deki transfobi ile görmenin mümkün olduğunu düşünen Kolektif, yıllar geçtikçe değişen bir şey olup olmadığını sorgulatmayı deniyor.

 

Sergi’nin Manifestosu’ndan

Medya aygıtları ile kurduğumuz iletişimin yönü ile yaygın tahakküm mekanizmalarının aynılaştığı noktanın sağlamasını, Türkiye’deki transfobi ile görmenin mümkün olduğunu düşünüyoruz. 90’lı yıllarda medyada sıklıkla yer alan trans haberleri, masum, temiz ve ahlaklı ailelerle, yok edilmesi gereken pislikleri tanıştırıyordu. Bu cümlede tırnak içine alınacak kelimelerin, pek çok kişi için muğlak oluşu da bu savı destekleyebilir.
Travesti terörü olarak sunulan her “haber”, gerçek dışı bir kurgu ile servis ediliyor ve açıkça nefret söyleminde bulunuyordu. Böylece nefret suçlarının sorumlularına bir iktidar mekanizması daha eklenmiş oldu.
Huzur dolu oturma odalarında, bozulmakta olan ahlakın habercisi televizyonlara dönük koltuklar, gösteriyordu ki buralar sistemin evlerdeki sınıfları, “haberler” ise sistemin en disiplinli pasif eğitim programlarıydı. Peki 20 yıldır ne değişti?

KaraPembe KarşıSanat Kolektifi Facebook Sayfası: https://www.facebook.com/karapembekolektifi

Ana Nefret Bülteni Facebook Etkinlik Sayfası: https://www.facebook.com/events/337352049703954/

Haftanın Tüm Programı İçin: www.nefretsuclari.org

Post comment

Your email address will not be published.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.