Basın Açıklaması: “Buradayız, Alışın! Gitmiyoruz!”

14 Ağustos 2012 gecesi Çandarlı’da kamp yapan Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği aktivistlerine yönelik toplu linç girişiminde bulunuldu. Bu girişimi zamanında fark ederek fiziksel bir zarar görmeden kurtulmayı başaran LGBT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel ve Trans) aktivistleri ve insan hakları savunucuları olarak yaşanan bu durumu kınıyoruz.

Zamanında müdahale etmeyen ve mağduriyetimizi hafife alan Jandarma’yı; gelecekte yinelenmesi muhtemel benzeri linç girişimleri konusunda uyarıyor ve önlem almaları için göreve çağırıyoruz.

Çandarlı’da yaşayan genç erkeklerden oluşan ve bizim yaşam hakkımızı gasp etmek için organize olan gruba; eşcinsel, biseksüel ve transeksüel bireylerin varoluşuna kast etme niyetindeki bu girişimlerin karşısında yılmayacağımızı, Çandarlı’da da LGBT bireylerin var olduğunu, yaşanan olaylardan sonra bizlere “Siz yılmayın ki bizler de özgürleşebilelim” diyen Çandarlı sakini eşcinsel, biseksüel ve transeksüel bireylerin yanında olacağımızı bildiriyor ve soruyoruz:

Sadece varoluşumuz linç edilme, yaralanma ve öldürülme için yeterli bir neden midir?
LGBT bireylerin güvenliğini sağlamak ve gerekli önlemleri almak için devletin kolluk kuvvetleri ne zaman harekete geçecek?
Bizlere yönelik ayrımcılık ve nefret suçları ile mücadele etmek için yasal hak taleplerimiz ne zaman dikkate alınacak?

Türkiye’de her yıl sadece eşcinsel, biseksüel ya da trans birey olduğu için onlarca kişi darp, gasp, linç ve yaralamaya maruz kalıyor, hatta öldürülüyor. Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği nedeniyle kişilerin insan haklarının ihlal edilmediği ve bu haklardan Türkiye’de yaşayan her bireyin eşit yararlandığı, özgürlüklerimizin kısıtlanmadığı bir adalet sistemi ve toplum düzenine kavuşmak için bu hususlardaki tüm sorumluluk sahiplerini göreve çağırıyoruz.

Bu yolda asla yalnız olmadığımızı ve asla yalnız yürümeyeceğimizi bize hissettiren, bizimle dayanışan tüm insan hakları savunucusu birey ve örgütlere, yaşanılan olaylar sonrasında bize destek olan Dikili Belediyesi çalışanlarına ve Dikili Belediye Başkanı’na teşekkür ederiz.

Ve yaşanılan bu linç girişimine karşılık hep birlikte tekrar tekrar haykırıyoruz:

“Eşcinseliz, Biseksüeliz, Transeksüeliz, Buradayız! Alışın, Alışın, Gitmiyoruz!”

SİYAH PEMBE ÜÇGEN İZMİR DERNEĞİ

Post comment

Your email address will not be published.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.