Devrim Benim Çiçekli Gömleğimdir Sergisi Açılıyor


Kara Pembe Karşı Sanat sergi afisKolektifi, gülme eylemini iktidara karşı kazanılan bir zafer olarak gören ve kahkahayı örgütleyen karnavalesk aktivizm örneği olarak hayatlarını performansa dönüştüren, kısacık ömürlerine bir dolu “devrim” sığdıran Zeliş ve Boysan anısına queer bir ‘retrospektifi’ sergilediği “Devrim Benim Çiçekli Gömleğimdir” sergisinde, banliyödeki bir erkeğin bedenindeki çiçekli gömlekle anlamdaş tüm bedensel pratiklerin aynı zamanda bir nevi doğrudan eylem hali olduğu iddiasını bir mekan giydirmesiyle göstermeyi amaçlıyor. 

Ayrıca kolektif -tanımayanlar için- Zeliş ve Boysan’ın aktivizm anlayışlarını, yaşama ve sanata dair duruşlarını yansıttığını düşündüğümüz yerleştirmelerle onların ürettiklerini bir araya getirerek başta LGBTİ aktivizmi olmak üzere sivil hak savunuculuğunda, alanlar ve araçlar konusunda kafa açıcı bir perspektif sunmasını hedefliyor. K2 Güncel Sanat Merkezi’nin ve bir AB programı olan Sivil Düşün’ün katkılarıyla gerçekleşen sergide beden ve toplumsal cinsiyet elementlerini yapıbozuma uğratarak politikleştiren Boysan’ın performans gösterdiği kısa filmler, trans aktivizmi başta olmak üzere Türkiye LGBTİ tarihinin en önemli çalışmalarından olan “Travestiler” ve “Yürüyoruz” filmleri, Zeliş’in de yönetmenlerinden olduğu lezbiyen feminizminin manifestosu sayılabilecek “Beyaz Atlı Prens Boşuna Gelme” filmi ile çeşitli eylem, anı ve performans görsellerinin bir sinema salonunda sunumu ile gerçekleştirecek.

Sergi 22 Şubat’ta saat 18:30’daki açılış kokteyli ile ziyarete açılıyor. 28 Şubat’a kadar saat 14:00 ile 19:00 arasında deneyimlenebilecek olan sergi Kardıçalı Han’da bulunan K2 Güncel Sanat Merkezi’nde.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.