Eleştirel Pedagoji Günleri’nin Üçüncüsü Gerçekleşti

Gergedan Homofobi, Bifobi, Transfobi Karşıtı Öğrenciler tarafından organize edilen Eleştirel Pedagoji Günleri, 24-25 Şubat tarihlerinde V. Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Haftası kapsamında gerçekleştirildi.

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Eleştirel Pedagoji Günleri, özellikle öğrenci gruplarından kişilerin Eleştirel Pedagoji kavramı ile buluşmalarını ve eğitsel süreçlere eleştirel şekilde bakmalarını sağlamayı amaçlıyor.

24 Şubat günü brunch ile başlayan etkinlikler farklı üniversitelerden gelen öğrenci gruplarından insanların tanışması ve son dönemlerini değerlendirmeleri ile başladı; ardından da Kaos GL Derneği’nden Seçin Tuncel ve Siyah Pembe Üçgen İzmir’den Berkant Çağlar yaptıkları medya izleme çalışmalarından edindikleri deneyimler ile basında son dönemde çıkmış haberler üzerinden LGBT bireyler ile ilgili çıkmış haberleri analiz ettiler ve bu analizi yaparken dikkat ettikleri unsurları atölye katılımcıları ile paylaştılar; ardından atölye katılımcılarına seçilmiş bazı haberler verildi ve katılımcıların bu haberleri analiz edip sunmaları istendi.

elestirelpedagoji

25 Şubat günü ise Dilek Çankaya ve Soner Şimşek‘in katılımı ile Eleştirel Pedagoji üzerinden bir atölye çalışması gerçekleştirildi. Dilek Çankaya, Eleştirel Pedagoji’nin tarihsel gelişimini ve önemli başlıklarını aktardıktan sonra haftanın temasına uygun olarak hegomonik bir araç olan medyayı eleştirel pedagoji ile buluşturdu. Soner Şimşek ise eğitsel süreçlerin okuldaki eğitim ile sınırlı olmadığını informel yollar üzerinden de eğitsel faaliyetlerin gerçekleştiğini belirtti ve sosyal medya ve eleştirel pedagoji üzerinden bir atölye gerçekleştirdi.

Post comment

Your email address will not be published.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.