Esmeray “Yırtık Bohça” ile Bugün İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde!

Tiyatro sanatçısı ve köşe yazarı Esmeray “Yırtık Bohça” oyunu ile bugün saat 19:30’da İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde. Oyun, Baki Koşar Nefret Suçları ile Mücadele Haftası kapsamında ve ücretsiz gerçekleşecek.

Yırtık Bohça
Esmeray’dan kendiliğinden hikayeler…

Gökkuşağına neden koşulur?

Uğur böceği uçar, ne uçmaz?

Trans kadın partneri gay değilmiş, eşcinsel değilmiş, heteroseksüel değilmiş, anam bacım ya neymiş?

Bir amca aynı zamanda nasıl “çok güzel bir kadın” olabilir?

Subay, ahali, garson, bulaşıkçı, patron, taksici nasıl aynı hikayede buluşur?

Kimin bacağı daha güzeldir?

Esmeray’a verilen çiçek Mehmet’ten nasıl geri alınır?

Namusu oturttular baş köşeye, ahlak kaçtı dip köşeye! Aman Esmeray’ı dinlerken kaçmayın bir yere!

Esmeray Özadikti: 1973’te Kars’ta doğdu. İlkokulu Kars’ta bitirdi. 1989’da İstanbul’a geldi. 18 yaşından sonra bir transseksüel olarak beş yıl seks işçiliği yaptı. 1996 yılında Sokak Sanatçıları Atölyesi’nde tiyatro çalışmalarına katıldı. Sokak Sanatçıları Yaşam Oyuncuları tiyatro grubunda yer aldı. Atölye kapatıldıktan sonra Mezopotamya Kültür Merkezi’nde tiyatro eğitimi aldı. İki yıl süren eğitimden sonra, Amargi Kadın Akademisi kurucuları arasında yer aldı. Amargi Kadın Akademisi’nde, Tiyatro Amargi adında bir tiyatro grubunun oluşumunda yer aldı. 2006’da kendi hayat hikâyesinden yola çıkarak “Cadının Bohçası” adlı tek kişilik ilk oyununu sahneledi. “Cadının Bohçası” gösterimlerini sürdürüyor. 2012 yılında yine kendi hikâyesini sürdürdüğü ikinci oyun olarak “Yırtık Bohça”yı sahneledi. 2013 yılında ise Pınar Selek’in kendi hayatındaki yerini anlattığı “Bizim Atölye”yi sergiledi. 2012 yılından beri Taraf Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapıyor. Aynı zamanda Özgür Radyo’da haftada bir gün “Cadının Bohçası” adlı radyo programını Melek Bengü Yücel ile hazırlayıp sunmakta.

İzmir Fransız Kültür Merkezi: Cumhuriyet Bulvarı No: 152 Alsancak

 

Post comment

Your email address will not be published.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.