Esra’nın Erkeklerle Aynı Koğuşta Tutulması Protesto Edildi

transmahkumesraKESK İzmir Kadın Meclisi, 11 yıldır tutsak olan trans kadın Esra’nın yaşadığı hak ihlallerini ve erkek tutsaklar ile beraber tutulmasını protesto etti.

KESK Kadın Meclisi, 11 yıldır tutsak olan trans kadın Esra’nın Menemen Cezaevi’nde yaşadığı hak ihlallerini ve kadın olduğunu beyan etmesine rağmen erkek koğuşunda tutulmasını protesto etmek amacıyla Eğitimsen 1 No’lu şubede basın toplantısı düzenledi. Toplantıya KESK’li kadınların yanı sıra, Siyah Pembe Üçgen Derneği, İzmir Kadın Dayanışma Derneği ve Yeryüzü Kadınları da katıldı.

KESK Kadın Meclisi üyesi Ayşegül Kocaaslan, Esra’nın kadın olduğunu beyan etmesine rağmen erkek tutsaklarla birlikte tutulduğunu belirterek, cezaevi yönetiminin bununla da yetinmeyip Esra’yı tecride maruz bıraktığını söyledi. Trans kadın Esra’nın maruz kaldığı insan haklarına aykırı ve adaletten uzak bu koşulların kabul edilemez olduğunu ifade eden Ayşegül, kadınlar olarak nerede bir haksızlık varsa karşısında duracaklarını vurguladı. Esra’nın yaşadığı mağduriyetin giderilmesini ve üzerindeki tecridin bir an önce kaldırılmasını isteyen Ayşegül, bundan sonraki süreçte de Esra’nın taleplerini desteklerini ve olayın takipçisi olacaklarını söyledi.

Haber: JINHA’dan alınmıştır.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.