Gökkuşağı Dayanışma Ağı: “Lütfunuzu İstemiyoruz, Haklarımızı Biz Alacağız!”

İzmir’de Onur Yürüyüşü’nün yasaklanması üzerine dün Gökkuşağı Dayanışma Ağı, Konak Kent Konseyi ve Pembe Ağ FNV basın açıklaması gerçekleştirdi.

gokkusagidayanismaagi

4 Haziran Cumartesi günü yapılması planlanan İzmir Onur Yürüyüşü’nün İzmir Valiliği tarafından ‘terör örgütü propagandası yapılacağına dair istihbarat alındığı’ gerekçesiyle yasaklanması, aynı gün gerçekleşen ters yürüyüş ile protesto edilmişti. Dün (6 Haziran) Gökkuşağı Dayanışma Ağı, Konak Kent Konseyi ve Pembe Ağ FNV (Hollandalı Sendikalar Federasyonu) Alsancak Kıbrıs Şehitleri’nde bir basın açıklaması gerçekleştirerek yasağı yeniden protesto ettiler.

Gökkuşağı Dayanışma Ağı’nı temsilen Erdem Gürsu “Vardık, varız, var olacağız; lütfetmeyin haklarımızı biz alacağız!” dedi.

erdemgursu“Öncesinde yapılan bildirime istinaden gerekli izinlerin alındığı 4. İzmir Onur Yürüyüşü’nün yasaklandığı birdenbire haftanın son işgünü Cuma, mesai bitimine çok az bir süre kala ve yürüyüşe sadece bir gün varken bizlere tebliğ edildi. İkili cinsiyet sistemi, eril zihniyeti ve tahakkümcü yapısıyla yine işbaşındaydı. Sert tutumu, buyurgan sesiyle elinde bulundurduğu erk’e dayanarak elimizi kolumuzu bağlamaya çalışıyor, 4. İzmir Onur Yürüyüşü’nü yasaklıyordu. Gökkuşağı Dayanışma Ağı olarak, kötü zamanları iyi zamanlara çevirmek, yaralarımızı iyileştirmek, barışçıl bir dünyanın var olduğunu hep birlikte sağır kulaklara bağırmak için bir kez daha yola çıkmıştık.”

“Yürüyüş için, tüm bileşenlerimizle son iki aydır yoğun bir çalışma içindeydik. Ses sistemlerinden şarkılara, pankartlardan dövizlere, trompetlerden danslara, atılacak sloganlardan olası aksaklıkların çözümüne her şey hazır iken son dakika yasaklaması ile karşılaştık.”

“Bize kendi ahlâkınızın biçtiği kıyafetleri giydiremezsiniz!”

“Terör örgütü propagandası yapılması olasılığı” gibi asılsız bahanelerle yürüyüşümüze engel olanlar, bizi ötekileştiren, dışlayan, üstüne bir de ayar vermeye kalkışan cinsiyetçi sistemin eril zihniyetli sahiplerine, koruyucularına ve sürdürücülerine sesleniyoruz: Bizleri anlayışınıza göre inşa ettiğiniz duvarlarla sınırlayamazsınız, kafamızı beğenilerinize göre tıraşlayamazsınız, bizi kendi doğrularınızla yontamazsınız, ahlakınızla biçtiğiniz kıyafetleri giydiremezsiniz.”

“Çünkü biz, her tür otoriter, tahakkümcü tutumunuza, tarzınıza karşı sizin eksikliklerinizle, sahip olamayacaklarınızla cevap vereceğiz. Aşkla, coşkuyla, arzuyla, neşeyle, umutla, hayallerle, yaşam enerjimizle, dayanışmanın gücüyle… Tam da bu noktada, dimdik karşınızdayız!”

“Ahlakınız batsın diyor, bizi boğmaya çalışan sisteminizi reddediyoruz. Sizlerden talep etmiyoruz. Lütfunuzu istemiyoruz. En doğal hakkımız ve alacağız. Ve şunu aklınıza kazıyoruz: Her zaman vardık, her zaman var olacağız!”

Konak Kent Konseyi adına konuşan Hamit Mumcu ise getirilen yasağın hukuksuzluk olduğuna dikkat çekti:

“Farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen “Onur Yürüyüşünün” yasaklanması gerekçesini ciddiyetsiz, hukuksuz ve tam da bu dönemin ruhuna uygun diktatöryal bir yasak olarak değerlendiriyoruz.”

“Bizlere ulaştırılan yasaklama kararında “Terör örgütü lehine slogan atılacağı” istihbaratının “kısmen” doğrulandığı yazıyor. Böylesine muğlak, temeli olmayan ve ciddiyetsiz bir açıklamayla hak kaybına uğrayan homofobi ve transfobi karşıtlarının can güvenliğinin devlet güvencesi altında görülmediğini göstermektedir. LGBTİ’leri yok saymanın bir başka biçimi olan bu tür açıklamalar, toplumsal eşitlik ve barışa tehdit olmaya devam etmektedir. İzmir Valiliği her yıl yapılan bu yürüyüşün güvenliğini sağlamak yerine yasaklamayı tercih etmiş ve eşcinsel bireylerin demokratik haklarını kullanmalarını engellemiştir. Bizler bu kararı bir kez daha demokratik bulmadığımızı ve LGBTİ bireylerle dayanışma içinde olacağımızı deklere ediyoruz…”

Pembe Ağ FNV adına konuşan Ger Roslma “Türkiye Hükümeti’ni ayrımcılıkla mücadele etmeleri, LGBTİ bireylerin can güvenliğini sağlamak ve haklarını savunmak için birlikte çabalamaya çağırıyoruz” dedi.

Haber: Kaos GL

Post comment

Your email address will not be published.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.