I. Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Öğrenci Kongresi’ndeydik

i-toplumsal-cinsiyet-calismalari-ogrenci-kongresindeydik (2)Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları bölümü öğrencilerinin düzenlediği “Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Öğrenci Kongresi” 24-25 Nisan tarihlerinde gerçekleşti. Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde yapılan sunumların çerçevesini, feminizm, queer, LGBTİ, erkeklik ve toplumsal cinsiyet çalışma alanları oluşturdu.

Kongrede, Siyah Pembe Üçgen İzmir aktivistlerinden Yavuz Cingöz’ün gerçekleştirdiği “Türkiye’deki Crossdresser Şarkıcılar ve Trans Erkeklik Göstergelerinin Müziklerindeki Yansıması” isimli sunumda Osmanlı’dan günümüze Türkiye’deki crossdresser varoluşuna ve günümüzdeki popüler müzikteki temsillerine uzanan kodlarına değinmiştir. Göstergebilimsel analiz ile kıyafet kodlarından oluşturulan kavramsal anlam transerkeklik özelinde incelenmiştir.

i-toplumsal-cinsiyet-calismalari-ogrenci-kongresindeydik (1)Siyah Pembe Üçgen İzmir aktivistlerinden Berkant Çağlar’ın gerçekleştirdiği “Yeni Türkiye Sineması’nda Queer İmgelem Arayışı” başlıklı ise sunumda 1980 sonrası Türkiye sinemasında gizli ya da açık LGBT varoluşunun imgesel göndermelerine odaklanan Çağlar, queer bir yaklaşımla yeni sinemadaki cinsel kimlik çözümlemelerini incelemiştir.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.