İstanbul’da Kendi Tabu Oyunumuzu Tasarladık

Avrupa Birliği Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından desteklenen “Yasal Eşitlik için Sivil Diyalog ve Mücadele Ağı ” projesi kapsamında Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği ve Uluslararası Af Örgütü olarak 5 Mayıs 2015’te “Toplumsal Cinsiyet ve LGBTİ” temasıyla “Kendi Tabu Oyunumuzu Tasarlıyoruz” etkinliği gerçekleştirdi. İstanbul’da hak temelli çalışan sivil toplum örgütleri ile biraraya gelen Siyah istanbulda-kendi-tabu-oyunumuzu-tasarladikPembe Üçgen Derneği iki farklı tematik alan seçerek tabu oyunu için çalışmalarına başladı. Konulardan biri “Cinsel Sağlık” iken diğeri ise “Toplumsal Cinsiyet ve LGBTİ Kavramlar”dı.

Oyun, toplumda tabu olarak görülen ve yine toplumca oluşturulan “ayıp ve ahlak” kurallarına göre yanlış olduğu varsayıldığı için kullanılması tercih edilmeyen kelimelerin, halk arasında yaygın olarak kullanılan, ancak yanlış olan söylemlerden ayrıştırılarak söylenebilmesini amaçlar. Oyun sayesinde, oyunu oynayan ve oynatan kişiler, kelimelerin doğru kullanımını söylemiş ve doğru kelimeleri kullanmanın normalliğini görmüş olurlar.

Oyun tasarımı için küçük gruplara ayrılarak üst başlıklar belirlenmiştir. Alt başlıkların içeriği ve revizyonu için ise Siyah Pembe Üçgen ve Uluslararası Af Örgütü çalışmalarına devam edecektir.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.