İzmir Gökkuşağı Dayanışma Ağı’ndan Suruç Katliamına Kınama

İzmir Gökkuşağı Dayanışma Ağı, Suruç’ta yaşanılan katliam sonrası yaptığı basın açıklamasında İzmir’deki LGBTİ örgütleri olarak yapılan saldırıyı kınadı. Devletin yetkili organlarını ve hükümeti göreve çağıran örgütler, saldırının etkin bir şekilde araştırılmasını ve suçluların cezalandırılmasını talep etti. Örgütler “barışın her zaman yanında olacaklarını” belirttiler.

Açıklamanın tam metni ise şöyle:

“İzmir Gökkuşağı Dayanışma Ağı olarak, Kobane’de yeni bir yaşamı hep birlikte ve dayanışma ruhu içinde kurmak için Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun çağrısıyla, Türkiye’nin birçok yerinden yola çıkarak Suruç’ta Amara Kültür Merkezi’nde bir araya gelen ve Kobane’ye doğru yola çıkmaya hazırlanan dostlarımıza yönelik yapılan saldırıyı lanetleniyor ve yaşanan katliam sonrası hayatını kaybeden ve yaralananların acılarını paylaşıyoruz.

Türkiye’de ve Ortadoğu’da barışın sağlanması için katil ve tecavüzcü IŞİD başta olmak üzere, bu zihniyetteki örgütlerin zulümlerine son verilmesi şarttır. Bu alanda etkin bir mücadele yürütmek, görevlerini ihmal eden, kötüye kullanan yetkilileri araştırmak, soruşturmak ve yargılamak, hükümetin ve devletin öncelikli görevidir. Bu görevi herhangi bir bahane ardına sığınarak etkin bir şekilde yerine getirmemek, kalıcı barışın önünde engel teşkil etmek olacaktır. Suruç’taki yoldaşlarımızın yaşadıkları ile ilgili hükümeti ve devletin yetkili organlarını sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz.

LGBTİ’ler ve örgütleri olarak özgürlük mücadelemiz içinde her türlü barışcıl girişimin yanında olduğumuzu ve olacağımızı belirterek, İzmir Gökkuşağı Dayanışma Ağı olarak, Suruç’ta yaralanan ve hayatını kaybeden dostlarımızın yalnız olmadığını göstermek ve onların hayalini kurduğu barışı yaşatmak için Türkiye ve Ortadoğu’da verilen sivil mücadele girişimleri ile her zaman dayanışma içinde olacağımızı belirtiyoruz.”

İzmir Gökkuşağı Dayanışma Ağı Bileşenleri:

Dokuz Eylül Üniversitesi Eşit Şerit Topluluğu
Ege Üniversitesi LeGeBİT Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Topluluğu
Eğitim-SEN İzmir 2 No’lu Şube LGBTİ Komisyonu
HDK İzmir LGBTİ Komisyonu
İzmir Ekonomi Üniversitesi Eşit Platform Kulübü
İzmir LGBTİ İnisiyatifi
İzmir Liseli LGBTİ Oluşumu
SDP İzmir LGBTİ Komisyonu
Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği
T-Kulüp İzmir

 

Post comment

Your email address will not be published.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.