İzmir’de 8 Mart Eylemi’nde Homofobik ve Transfobik Erkek Şiddeti!

İzmir’de Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki akşam saat 20:00’da başlayan 8 Mart eylemi, eşcinsel, biseksüel ve trans bireylere hizmet vermeyen mekanlara yönelik protesto ile devam etti. Jacksons isimli mekanın önündeki protesto sırasında eylemci kadınlar mekan çalışanları tarafından tartaklandı. Mağdurlar davacı olacaklarını bildirdi.

İzmir’de bağımsız feministler Alsancak’taki 8 Mart yürüyüşünde, geçtiğimiz hafta Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ndeki Gazi Kadınlar Sokağı’nda yer alan Jacksons isimli mekandan cinsel yönelimleri nedeniyle atılan arkadaşlarına destek olmak üzere mekanın önünde eylem yaptı. “Travestiyiz, Buradayız, Alışın”, “Susma Haykır Eşcinseller Vardır” sloganları atıldı. Mekanın işletmecisi ile durumu görüşmeyi talep eden eylemcilere, o esnada mekan çalışanlarından saldırı gerçekleşti. Tartaklanan eylemciler konu ile ilgili hukuki süreç başlatacaklarını bildirdiler. Eylemciler arasında bulunan İnsan Hakları Derneği avukatlarının da desteğiyle feministler yaşanılan bu “homofobik ve transfobik erkek şiddeti”nin takipçisi olacaklarını bildirdiler.

İzmir’de mekan sahipleri eşcinsel, biseksüel ve trans müşterilere hizmet vermemekte, aşağılayıcı ve ayrımcı tutumlarda bulunmaktadırlar. Jacksons isimli barda ise geçtiğimiz hafta eğlenmek üzere mekana giren müşteri grubuna kılık kıyafetlerinden dolayı “Siz eşcinsel misiniz?” diye sorulmuş, “Evet” cevabı alınması üzerine ise grup apar topar mekandan atılmıştı. Gerçekleştirilen eylem mekanın bu tutumunu eleştirmek üzere planlanmıştı. Feministler “Geceleri de Sokakları da Alanları da istiyoruz” sloganıyla da bütünleşen taleplerinde kentlerin kadınlar için her açıdan güvenli, şiddet ve ayrımcılıktan uzak olması gerektiğini belirtiyorlar. İzmir’in gerçek anlamıyla “Kadın Dostu Kent” olması için sorumluluk sahiplerini göreve çağırıyorlar.

Not: Haber yayına hazırlandığı sırada Jacksons ile aynı sokakta bulunan bir başka mekan olan Öküz isimli bardan ise an itibariyle iki eşcinsel erkek öpüştükleri için atıldılar. Geçtiğimiz yıl ise Öküz isimli mekanda erkek arkadaşıyla mekana girmek isteyen bir gey aktivist, “damsız almıyoruz” gerekçesiyle geri çevrilmiş, uygulamanın saçma olduğunu belirtmesi üzerine mekan çalışanları tarafından sokak ortasında dövülmüştü.

Jacksons Eylemi ve Yaşanılan Şiddetin Görüntüleri

Erdem Gür | Yazarın Tüm Arşivi İçin Tıklayınız

siyahpembe.org sitesinde yayınlanan yazılar tamamen yazan kişilerin sorumluluğundadır. Yazılar, yalnızca yazarların şahsi fikir ve görüşlerini yansıtır. Bu yazılardan doğacak olan maddi ve manevi zararlardan siyahpembe.org sorumlu tutulamaz.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.