“Kültürel İncelemeler” Paneline Bekleriz

Baki Koşar Kültür ve Sanat Festivali devam ediyor. Festival programındaki panellerden biri de 21 Şubat Cumartesi günü saat 15:00’daki “Kültürel İncelemeler” paneli olacak. Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi‘nde yapılacak paneldeki sunumlardan biri de “Kültürel Aracılık Bağlamında Dana International ve Eurovision” başlığı ile Yavuz Cingöz‘e ait… Cingöz ile panel öncesi kısa bir söyleşi gerçekleştirdik, ayrıntılar ise “Kültürel İncelemeler” panelinde olacak…

Cingöz ile birlikte “Toplumsal Cinsiyet Bağlamında Erkek Müzisyen ve Kadın İzleyici Etkileşimi: İzmir Kadınlar Matinesi Örneği” başlığıyla Ruşen Alkar ve “Son Dönem Türk Sinemasında Erkek Olmak ve Baba Oğul İlişkileri” başlığı ile Gül Yaşartürk de “Kültürel İncelemeler” panelinde olacak.

Şimdi sizi Yavuz Cingöz söyleşisiyle başbaşa bırakalım:

yavuz-cingozÖncelikle festivalin içinden de biri olarak festivalin karnavalesk bir direniş yöntemi olmasıyla bağlantılı bir yerden sence müzik bu direnişin neresinde duruyor?

Müzik hem icrasıyla hem de icracısıyla pek çok sanat aracını bir araya getiren ve bunları amaca yönelik kullanarak ifade etmek istediklerini sunan bir alan, gündelik yaşamın bir parçası olduğu için pek çok sanat dalından da ayrılıyor, eğlence sektörü içinde marjinal diye nitelendirilebilecek pek çok şey kabul edilebilir algılanıyor. Bu nedenle TV, club’lar, konser sahneleri sokaktan farklı bir mecra ama kesinlikle sokağı besliyor.

Bu seneki panellerden biri de “Kültürel İncelemeler”…Sen de bu panelde “Kültürel Aracılık Bağlamında Dana International ve Eurovision” başlığı altında aktarımlarda bulunacaksın. Kültürel aracılıktan kastın nedir?

Ben bu kavramı Debrix’in tanımıyla “iki farklı konum arasında bir temas noktası, bir kesişim ve diyalog alanı” olarak alıyorum, Eurovision’u komünitasın ortaya çıktığı bir alan olarak gördüğüm için İsrail’i temsil eden trans yarışmacı ve dolayısı ile kültürel aracı Dana International’ın rolü bu çalışmanın çıkış noktasını oluşturuyor.

Biraz da kendim için merak ettiğim birşeyler sormak istiyorum. Sence Eurovision bir “lubunya yarışması” mı?

Evet, giderek evet. Herkes böyle algılıyor mu bilmiyorum ama milli değerlerin tavan yaptığı bir organizasyonda ülke bayraklarının olması anlaşılabilir ama gökkuşağı bayraklarını açıklamak istiyorsak bu yaklaşım abes kaçmaz, yani lubunya yarışması da diyebiliriz.

Müzik sektöründe pek çok ikon var LGBTİ camiasına ait. Sence Dana International da bu kapsamda bir ikon mu? Kendisinin bazı yerlerde başka açılardan ayrımcı söylemleri var. Bir ikon olmak için ne yapmak lazım?

Dana International belli bir dönem Ortadoğu’da ikondu ama şu an yerini koruyor mudur bilmiyorum. İkon olmak için ayrımcı olmamak gibi bir kaide olduğunu zannetmiyorum, homofobik söylemleri olan biri bile eşcinseller için ikon olabiliyor.

Ezilen kesimler için ikonları büyük önem taşıyor. Sence bir sanatçı sırf eşcinsel ya da trans diye bu alana dair politik birşeyler yapmak zorunda mı? 

Sanatçı açık bir eşcinsel ya da trans ise zaten politiktir, varoluşu onu politik kılar, özellikle bir şeyler yamasına gerek yoktur, bireye böyle sorumluluklar yüklemek de mantıksız, aktivizm bazısı için çiçekli gömlek giymek, bazısı için sevgilisinin elini tutmak, bazısı için de sadece şarkı söylemektir, ille de LGBTİ örgütlenmelerindeki gibi bir aktivizm gerekmez dünyanın değişmesi için, varlığımız değiştirmeye yetiyor zaten.

Güzel sohbetin için çok teşekkür ederim, Yavuz. Peki son olarak eklemek istediğin bir şeyler var mı?

Hani az önce aktivizm çeşitlerinden bahsettim ya, bir de mücadele biçimleri var işte… Kimisi sloganla, kimisi haykırışla, gözyaşlarıyla kimisi de türkülerle şarkılarla bir şeyleri yıkmaya çalışır… İşte bazıları da heteroseksizmi kahkahalarıyla yıkmak ister. Bu belki en zorudur. Beraber gülmek, “gülme”yi örgütlemek için umarım bu festival iyi bir espri olur.

Röportaj: Erdem Gürsu

kulturel-incelemeler-paneline-bekleriz

21 Şubat Cumartesi

15:00 Panel: “Kültürel İncelemeler”

Konuşmacılar:

“Toplumsal Cinsiyet Bağlamında Erkek Müzisyen ve Kadın İzleyici Etkileşimi: İzmir Kadınlar Matinesi Örneği” – Ruşen Alkar (Doktorant, Dokuz Eylül Üniversitesi)

“Kültürel Aracılık Bağlamında Dana International ve Eurovision” – Yavuz Cingöz

“Son Dönem Türk Sinemasında Erkek Olmak ve Baba Oğul İlişkileri” – Gül Yaşartürk (Yrd. Doç. Dr, Akdeniz Üniversitesi)

Yer: Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi Akdeniz Salonu

Etkinliğin Facebook Sayfası için tıklayınız: https://www.facebook.com/events/610398582425232/

Festival Programının tamamına ulaşmak için tıklayınız: http://www.siyahpembe.org/7-baki-kosar-kultur-ve-sanat-festivali-basliyor/

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.