LGBTİ Örgütleri AB Bakanı Volkan Bozkır’a Taleplerini İletti

lgbti-orgutleri-ab-bakani-volkan-bozkira-taleplerini-iletti (2)

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, “Türkiye’nin Yeni AB İletişim Stratejisi ve Üyelik Müzakere Süreci” kapsamında Grand Cevahir Oteli’nde sivil toplumla diyalog toplantısı gerçekleştirdi. Birçok sivil toplum örgütü temsilcisinin de izlediği toplantıya, Siyah Pembe Üçgen İzmir, Lambdaistanbul, SPoD ve İstanbul LGBTİ derneklerinden de temsilciler katıldı. LGBTİ Dernekleri adına söz alan Mertkan Yılmazer ve Mehmet Akın Bakan Bozkır’a taleplerini iletti.

Bozkır: “Sivil toplum olmadan olmaz”

Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelerek görüş alışverişine bulunan Volkan Bozkır, ‘Sivil toplumla yapmadığınız her şey doğru sonuca doğru gitmiyor. Sivil toplumla yaptığınız her şey de; o gücü, o görüş zenginliğini, o desteği arkanıza aldığınız zaman, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da doğru yerlere götürecektir’ dedi.

lgbti-orgutleri-ab-bakani-volkan-bozkira-taleplerini-iletti (1)İfade özgürlüğü paketi Ocak’ta

Bozkır toplantıda Türkiye’de 104 bin sivil toplum örgütü ile cumhuriyet tarihindeki en yüksek sayıya ulaşıldığını söyledi ve aynı zamanda Ocak ayında bir ‘ifade özgürlüğü paketinin’ açıklanacağını haberini de verdi:

“Bugüne kadar Reform İzleme Kurumu’nu reform sürecinin temel unsur haline getirdik. Şimdi adını Reform Eylem Grubu yaptık. Ocak ayında bu grup ifade özgürlüğü paketini açıklayacak.
“İkinci temel unsur AB muktesabatına uyum. 2019’a kadar hangi yasa çıkacak, bunu kim yapacak vb. bunları herkesin göreceği şeffaf bir ortam yaratıyoruz. Başbakan Ahmet Davutoğlu, çıkacak yeni tüm yasaların taslaklarını AB Bakanlığına sorulmasını ve AB uyumluluğunun araştırılması ile ilgili bir genelge yayınladı. Bu bir devrim niteliğindedir. Buna ihtiyaç vardı.”

lgbti-orgutleri-ab-bakani-volkan-bozkira-taleplerini-iletti (1)LGBTİ aktivistlerinden Bakan’a sorular

Sivil toplum örgütlerinden temsilcilerin söz alarak kürsüye çıkıp dilek, öneri, eleştiri ve sorularını ilettiği toplantıda bir çok sivil toplum örgütü temsilcisinin yanı sıra LGBTİ aktivistleri de söz alarak taleplerini ve sorularını Bakan Bozkır’a direkt olarak iletti.

İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği’nden Mertkan Yılmazer, transların toplum ve devletçe dışlandığını belirterek “İş imkanımız yok, ayrıştırıcı dil bizleri mağdur bırakıyor. Anayasada cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ibaresi nefret söyleminde yer almadığı için nefret cinayetlerine maruz kalıyoruz. Bu yasanın çıkmasın için mücadele ediyoruz. Ama devlet tarafından reddediliyor. LGBTİ hakları ne zaman verilecek? Bakanlık fonlarndan LGBTİ dernekleri yararlanamıyor. Trans cinayetlerinde AB’de birinci sıradayız. Bakanlık bu konuda ne yapacak?” diye sordu.

Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelimler Derneği’nden (SPoD) Mehmet Akın ise,
“AB artık genel insan haklarının yanında özel hakları da korumaya çalışıyor. AB Komisyonu’nda LGBTİ hakları korunmaya başladı. AB Bakanlığı anayasada AKP ve MHP’nin karşrı çıktığı cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim ibarelerinin gözükmesi için ne yapacak?” dedi.

lgbti-orgutleri-ab-bakani-volkan-bozkira-taleplerini-iletti (3)AB fonları ve Erasmus+ Programı hakkında bilgilendirme

Katılımcılar için ayrıca Avrupa Birliği Fonları ve STK’lar ile Erasmus+ Programı ilgili bilgilendirme toplantıları da yapıldı. 2014-2020 döneminde AB Katılım Öncesi Mali Yardım kapsamında Türkiye’deki sivil toplumun ve sivil toplum diyaloğunun güçlendirilmesi ile kamu-sivil toplum diyaloğunun geliştirilmesi için kullanılacak olan kaynağa ilişkin sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, özel sektör ve yerel yönetimlerin faydalanabileceği fırsatlar, fonlar ve hibeler hakkında bilgilendirme yapılırken; aynı zamanda 2014-2020 döneminde Avrupa’da ücretsiz eğitim, staj ve gönüllülük fırsatları sağlayacak ve yeni adı ile Erasmus+ olan program da tanıtıldı.

Bu haberde Bianet‘ten yararlanıldı.

Post comment

Your email address will not be published.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.