LGBTİ’lerin İnsan Hakları Durumu (2014-2016) Yayınlandı

Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği “Adalete Erişim ve Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İntersekslerin Hak İhlallerinin İzlenmesi” programı kapsamında 2014 – 2016 yılları arasında kayıt altına alınan hak ihlallerine yönelik tespitler ve çözüm arayışlarına ilişkin kapsamlı raporunu yayınladı.

Yayın, Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği’nin yürüttüğü “Adalete Erişim ve LGBTİ Hak İhlallerinin İzlenmesi” programı kapsamında 2014 – 2016 yılları arasında, LGBTİ’lerin cinsel kimliklerini açıklaması, aileleriyle yaşadıkları sorunlar, eşcinsel/biseksüel erkekler ile trans kadın ve erkeklerin askerlik durumları, özel gereksinime ihtiyaç duyan mülteci ve mahpus LGBTİ’ler de dâhil olmak üzere kişilerin cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği nedeniyle maruz bırakıldıkları ihlaller ve ayrımcılıklar, çalışma hayatı, eğitim hayatı ve sosyal hayatta karşı karşıya kaldıkları durumlara ilişkin tespitler ve çözüm arayışlarına ilişkin bir raporun kapsamlı bir analizini sunmaktadır.

Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği uzun yıllardır telefon ve e-posta yoluyla veyahut da yüz yüze görüşerek danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu danışmanlık hizmetleri 2014 yılından bu yana aile, açılma, akademik araştırmalar, askerlik, genel hukuki bilgilendirme ve yönlendirme, temel sağlık hizmetlerinden faydalanma ve ruh sağlığı hizmetleri şeklinde ana başlıklara ayrılmıştır.

Yayın, Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği tarafından raporlanan yukarıda belirtilen alanlara ilişkin örnekler ve verilerle birlikte LGBTİ’ler açısından insan hakları ve LGBTİ’lerin bu haklara erişimini incelemek ve buna ilişkin gerekli düzenlemelerin tespiti ve talebi amacıyla hazırlanmıştır. Kitabın ilk kısmında hukuki durum ve adalete erişime ilişkin konular genel olarak ele alınırken, ikinci kısımda ise LGBTİ’lerin sık karşılaştığı hak ihlalleri ve ayrımcı uygulamalar irdelenmiştir. Son kısımda ise özel ihtiyaçlara sahip LGBTİ’ler (gençler, mülteciler, mahpuslar, engelliler ve yaşlılar) ile en çok danışmanlık aldığımız konu lardan biri olan trans kişiler için cinsiyet geçiş süreçleri ele alınmıştır .

Yayını buradan okuyabilir ve indirebilirsiniz.

Post comment

Your email address will not be published.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.