Mülteci LBGTİ’ler ve Sivil Toplum Örgütleri Toplantısı Yapıldı

İlk ayağı bir bulgulama toplantısı olarak 15 Ekim tarihinde mülteci vatandaşlarla gerçekleştirilen çalışmanın ikinci ayağında 13 Aralık tarihinde Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) İzmir ofisinden yetkililer ve mülteciler/sığınmacılar alanında çalışan sivil toplum örgütleriyle bir araya gelindi.

İki oturumdan oluşan toplantının ilk kısmında BMMYK İzmir ofisinden Gülin Yahya Türkiye’de mültecilerin genel durumundan bahsederek özelde LGBTİ mülteciler için nasıl mekanizmalar işletildiğinden bahsetti. Sonrasında Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nden Ayşenur Sarı ve Gaye Sağlam ise yasal koruma süreçleri ve örgüt olarak sundukları hizmetlere ilişkin veriler paylaştılar.

Toplantının ikinci kısmında ise Kadın Dayanışma Vakfı (KADAV)’dan Beyza Bilal, Kıvılcım Arat ve İlksen Gürsoy LGBTİ mültecilerin birebir yaşadıkları sorunlarla ilgili saha deneyimlerini aktardılar.

Toplantı sonrasında SGDD’den gelen yetkililer İzmir yerelinde LGBTİ mültecilere yönelik bir çalışma grubu kurulması için çalışacakları ve ileriki günlerde bu konuyla ilgili İzmir yerelindeki LGBTİ örgütleriyle temasa geçeceklerini ilettiler.

Post comment

Your email address will not be published.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.