Nefret Cinayetlerine Karşı; Sokağa, Eyleme, Hesap Sormaya!

Kuşadası’ndaki evinde öldürülen Dora Özer için ve tüm nefret suçlarına, trans cinayetlerine dur demek için yarın (12 Temmuz Cuma) saat 18:00’da İzmir, İstanbul, Ankara, Eskişehir, Diyarbakır ve Adana’da, Almanya yerel saati ile 19:00’da ise Berlin’de eylem yapılacak.

Şehirlere göre eylem yerleri:

İzmir – 18.00 – Kıbrıs Şehitleri Caddesi / Yakın Kitabevi Önü
İstanbul – 18.00 – Galatasaray Lisesi
Eskişehir – 18:00 – Adalar/ Migros Önü
Ankara – 18:00 – Yüksel Caddesi /İnsan Hakları Anıtı Önü
Diyarbakır – 18:00 Sümerpark
Adana – 18:00 Atatürk Parkı
Berlin – 19.00 – Direniş Çadırı (Kottbusser Tor)

dora-icin-eylem

Önceki gün akşam saatlerinde (9 Temmuz 2013) Aydın’ın Kuşadası ilçesi Hacıfeyzullah Mahallesi Altın Güvercin Sitesi’nde ikamet eden Dora Özer (25) isimli trans kadın evinde ölü olarak bulunmuştu.

Alınan bilgilere göre şöyle gelişti: Erkek arkadaşı o gün Dora’nın evine bir müşterisinin geleceğini biliyordu. Dora’ya telefonla ulaşamayınca sonunda saat 19:00 sıralarında Dora’nın evine gitti. Evin önünde de kapıyı çaldı ve telefonla ulaşmaya çalıştı. İçeriden hiç ses gelmediğini görünce kendisindeki yedek anahtarla kapıyı açtı. Genç kadının kanlar içindeki cansız bedenini holdeki halıya sarılmış halde buldu. Hemen cep telefonundan 155’i aradı, karşı komşudan yardım istedi ve genç kadının arkadaşlarına haber verdi.

Polis, olay yerine gelerek çalışmalara başladı gece boyunca cinayetin aydınlatılması için erkek arkadaşının ve arkadaşlarının da ifadelerini aldı. Olay yerinde yapılan incelemelerin ardından Dora’nın evi saat 23:45 sularında polis tarafından mühürlendi. Diğer arkadaşları ifadelerinin ardından salıverilirken, erkek arkadaşının sorgusuna gece boyunca devam edildi.

Dora’nın en son saat 18:00 sularında bir arkadaşıyla mesajlaştığı bildirildiğinden olayın saat 18:00-19:00 arasında gerçekleştiği tahmin ediliyor. Genç kadının cansız bedeninde pek çok bıçak darbesi, kolları ve yüzünde ise sayısız kesik ve sıyrık olması katille aralarında bir arbede yaşandığına kanıt.

Ailesi de Cenazedeydi

Dora Özer’in naaşı evdeki inceleme sonrası Kuşadası Devlet Hastanesi’ne gönderildi. Hastaneden ölü raporu alındıktan sonra savcının talebi üzerine otopsi raporu için İzmir Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi. Bu arada Dora’nın trans arkadaşları gece ailesine ulaştılar ve Dora’nın Çanakkale’den yola çıkan annesi, halası ve kuzenleri de aynı sabah İzmir Adli Tıp Kurumu’nda hazır bulundular.

Otopsinin tamamlanmasının ardından cenaze defin için Kuşadası’na getirildi. Dora kendisini yalnız bırakmayan ailesinin ve 50’ye yakın trans kadın arkadaşının da dahil olduğu kalabalık bir cemaat tarafından son yolculuğuna uğurlandı. Kuşadası Hatice Hanım Camii’nde ikindiyi müteakiben kılınan cenaze namazının ardından Adalızade Mezarlığı’nda defnedildi.

Dora’nın bilgisayar ve telefonu da gasp edildi

Bir yanda bunlar olurken, diğer yanda eldeki bilgileri değerlendiren polis, katil zanlısının kimliğini ve yerini tespit etti. Sabah saat 10:00’da katil zanlısını Dora’nın evinin 500 metre aşağısındaki evinde yakalayarak gözaltına aldı. Kuşadası’na çalışmak için geldiği söylenen 22 yaşındaki zanlı S. Ö’nün Dora’nın evinden gasp ettiği bilgisayar ve telefon da evinde bulundu. Savcılıktaki ifadesinin tamamlanmasının ardından mahkemeye çıkarılan zanlı S.Ö. tutuklanarak Söke Cezaevi’ne gönderildi.

Emniyet yetkilileri, cenaze namazının ardından Kuşadası Emniyet Müdürlüğü’ne uğrayan aile üyelerine verdiği bilgide cinayetin saat 18:00 ila 19:00 arasında işlendiğini teyit ettiler. Emniyetten aileye verilen bilgilere göre, Dora’nın evine müşteri olarak gelen katil zanlısının eve Dora’nın beklediğinden daha erken saatte gelmişti ve aralarında tartışma çıkmıştı.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.