Oyuncak Atölyesi Bugün Feminist Buluşma’da: “Oh be boşuna yaşamıyorum”

6. Feminist Buluşma kapsamındaki söyleşilerimize Medusa ve Şirin ile devam ediyoruz.  İkili, 24 Mart Cuma günü saat 19:00’da “Oyuncak Atölyesi” isimli etkinliğin kolaylaştırıcılığını yapacak. Yetişkin oyuncakları tasarlarken tabuları da yüzleştiren bu interaktif atölyeye katılmak için başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Atölye sadece sınırlı sayıda katılımcıya açıktır. Atölye öncesi Şirin ve Medusa ile atölyeye dair söyleştik.

Sevgili Medusa ve Şirin biraz kendinizden bahseder misiniz?

M: Ben Medusa. LGBTİ+ alanında yaklaşık 10 yıldır gönüllüyüm. Son yıllarda toplumsal cinsiyet ve beden politikası üzerine yoğunlaştım. ‘Ayı Kadınlar/Kuirler’ bu yoğunlaşmanın ortaya çıkardığı gruplardan biri.

Ş: Ege Üniversitesi’nde öğrenciyim, tıp okuyorum. LGBTİ+ bireylerin sağlığı ve sağlığa erişimleri konusunda uğraşıyorum

Yapacağınız atölyeye ilişkin genel olarak biraz bilgi vermeniz mümkün mü?

Atölyede evde ve yakın çevremizde bulabileceğimiz, bütçeyi sarsmayacak malzemelerle çeşitli oyuncaklar yapıyoruz. Oyuncaklarımızın çeşitliliği farklı durumlara, farklı hislere uyabilecek şekilde.

Nasıl bir ihtiyaçtan doğdu bu atölye?

Aslında bireysel sebeplerle oluştu atölye. Cinsellik çok renkli ve bu nedenle de aslında biricik bir alan. Ancak internette ya da sex shoplarda ki ürünlerin eril bakış açısıyla ve erkin fantezileri için tasarlanmış birbirine benzeyen ürünler olduğunu fark ettik. Bunun üzerine bedenimizi ve zevklerimizi başka ideolojilerin dayatmasına karşı daha feminist ve queer ürünler aradık. Cinsellik bu kadar çeşitliyken bu kadar farklı yaşanırken, bizim aradıklarımız o binlerce oyuncak, yüzlerce marka arasında sadece birkaç taneydi. Ürünler yurtdışındaydı ve açıkcası bize gelebilmesi çok pahalıya mal oluyordu. Bu bizi düşünmeye ve konuşmaya itti böylece etrafımızdaki insanlarında benzer şikayetleri olduğunu fark ettik. Aslında suna benzer ya da buna benzemeyen şeyleri biz de yapabiliriz dedik ve kendi oyuncaklarımızı üretmeye, denemeye ve derlemeye başladık. Öncelikle hijyenik olmalıydı, malzemelerimizin geri dönüştürülmüş ya da dönüştürülebilir olmasını istiyorduk. Yaptığımız oyuncakların bağımsız olması da önemliydi. Yani tek başımızayken veya başkasına ihtiyaç duymadan da cinselliğimizi yaşayabilmeliydik. Olurdu olmazdı derken, atölyeyi oluşturduk. Sadece kendi zevklerimizle sınırlı kalmadık ve katılımcılarla da fikir alışverişinde bulunduk. Katılımcılarla beraber atölyede konuşup çalışırken özgürleştiğimizi, kendimize dair bir alan bulduğumuzu fark ettik. Asıl isteğimiz de atölyenin insanların tarifleri, yöntemleri ya da yaşadıklarını paylaşabilecekleri eğlenceli bir foruma dönüşüp yaygınlaşması.

Haz almak, zevk almak sizce ne anlama geliyor?

Ş: Bence ‘oh be boşuna yaşamıyorum’ diyebilmek.

Fantezilerin ya da farklı cinsel zevklerin cinsel sağlık ile bir ilgisi var mı?

Ş: İlgisi var ya da yok gibi bir cevap veremem. Ancak cinsel zevklerin ya da fantezilerin cinsel sağlığı tehdit etmemesi gerektiğine inanıyorum. Cinsel sağlık hakkında bilgisi olan bir insan fantezilerini gerçeğe dönüştürmek için gerekli şartları sağlayabilir, sorumluluk alabilir.
Ne yazık ki ülkemizdeki örgün eğitimde etkili bir cinsel sağlık eğitimi yok bu da riskli davranışların gerçekleşme olasılığını arttırıyor. Ergenliğe giren bir çocuk kendi kendine bir yerleri eşeleyerek doğru ya da yanlış bilgiler ediniyor.

Atölyeyi daha önce farklı gruplara uyguladınız nasıl tepkiler aldınız?

Gelenler eğleniyor, farklı kişilerden aldığımız en ortak tepki buydu. Bunun dışında atölyeyi hazırlarken bizim bile çok şaşırdığımız bilgiler bulduk, onlar çoğu kişiyi şaşırtıyor. Bir de uygulamalı bir atölye. Yani metodun uygulanışı sırasında meydana gelebilecek olan sorunları o an yaşayıp çözmek daha etkili.

Son dönemde evlillik, annelik gibi toplumsal kurumların yüceltilmesi, kürtajın yasaklanması gibi girişimler neticesinde özellikle de kadınların kendi isteklerine uygun bir cinsel yaşantıyı sürdürebilmelerinin yöntemleri var mı sizce?

Kesinlikle var. Atölye çıkış felsefesi olarak bu durumu destekleyecek bir argümana sahip: Cinsel zevklerimiz için başkaları olmak zorunda değil. Bir pazar günü bebeğini öğle uykusuna yatırmış bir anne mutfakta 20 dakikasını harcayarak bir oyuncak yapabilir. Hatta en güzeli 1 gece dinlenmiş oyuncak!

LGBTİ, queer ve toplumsal cinsiyet çalışmaları konusu itibariyle bizim toplumumuzda tabu kabul edilen bir konu olan cinsellik ile ilgili politikalar yürütüyor. Bu çalışmaların layıkıyla yürütülebilmesi için elzem olan gerekli koşullar neler sizce?

Ş: Cinsel sağlık çok önemli bir konu, cinsellikten bahsetmek istiyorsak cinsel sağlığın ulaşılabilir ve desteklenebilir olması lazım. Son 2 yılda cinsel sağlık hakkında çok güzel çeviriler yapıldı.
M: Ben bu süreçte şunu fark ettim. evet yıllardır politik olarak cinsel özgürleşmeyi vs savunuyoruz ama pratikte ne kadar özgür olabiliyoruz, ne kadar kendimizi tanıyor sınırlarımızı veya sınırsızlığımızı deneyimleyebiliyoruz. yasanan süreçlerde partnerlerimizi yada partnersiziğimizi nasıl konumlandırıyoruz. Kendi tabularımızı ne kadar yıkabiliyoruz bunların kaynakları neler, bunlarla ilgili hala konuşmakta ifade etmekte zorlanabiliyoruz. Bu anlamda bence elzem olan ve politikamızı güçlendirecek olan kendi cinsel özgürlüğümüzü ve farkındalığımızı arttırmamız.

6. Feminist Buluşma’da Bugün; 

24 MART CUMA

16:00 Atölye: “Sözümüz Görselle Nasıl Söyleriz?”
Kolaylaştırıcı: Beniz
Süre: 1,5-2 Saat

Bu etkinlikte bilgisayar kullanılacaktır, katılımcıların kendi bilgisayarlarını getirmeleri gerekmektedir. Sadece sınırlı sayıda kayıtlı katılımcılara açıktır. Katılım talebiniz için şu formu doldurmanız gerekmektedir.

Bu formu doldurmuş olmanız kayıt olduğunuz anlamına gelmemektedir. Kayıt durumunuza ilişkin bilgilendirme size doldurduğunuz google formda vermiş olduğunuz iletişim bilgileriniz üzerinden yapılacaktır. Kayıtlı olmayan kişiler etkinliğe alınmayacaklardır.
Yer: Mekân bilgisi kayıt yaptırmış kişilere sonradan iletilecektir.

19:00 Oyuncak*Atölyesi
Kolaylaştırıcılar: Medusa – Şirin
Süre: 2 saat
Günlük hayatın hayal gücünüzün performansını sınırlamasına izin vermeyin.
Oyuncak* Atölyesi yetişkinlerin evdeki malzemelerle kendi oyuncaklarını yaparken fikir alışverişinde bulunabileceği bir ileri dönüşüm ortamıdır.
Oldukça ‘zevk’li geçen atölye sadece sınırlı sayıda kayıtlı katılımcılara açıktır. Katılım talebiniz için şu formu doldurmanız gerekmektedir.
Bu formu doldurmuş olmanız kayıt olduğunuz anlamına gelmemektedir. Kayıt durumunuza ilişkin bilgilendirme size doldurduğunuz google formda vermiş olduğunuz iletişim bilgileriniz üzerinden yapılacaktır. Kayıtlı olmayan kişiler etkinliğe alınmayacaklardır.
Yer: Mekân bilgisi kayıt yaptırmış kişilere sonradan iletilecektir.

*Feminist Buluşma, İsveç Ulusal Kalkınma ve İşbirliği Ajansı (SIDA) tarafından finansal olarak desteklenen Gökkuşağı kapsamında gerçekleşmektedir. Buluşmaya mekansal destek ise Konak Kent Konseyi tarafından sağlanmaktadır. Tüm destekçilerimize teşekkür ederiz.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.