Özgürleşme Sürecinde Hayvan Özgürlüğünün Yeri

6. Feminist Buluşma’nın son etkinliğini hayvan özgürlüğüne ayırdık. Etkinlik öncesi Vegan Aksiyon’dan Arvid, Pam ve Sude ile söyleştik. Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek olan etkinlik 26 Mart saat 17:00’da!

Davetimizi kabul edip 6. Feminist buluşmaya katkı koyduğunuz için çok mutluyuz. Kısa da olsa kendinizden bahsetmeniz çok güzel olur.
Sude: Ben Sude, yaklaşık bir yıldır Vegan Aksiyon’la ve bazen farklı şekillerde hayvan özgürlüğü hareketine katkı sağlamaya çalışıyorum. Sunumdan ne yazık ki biraz geç haberim oldu içinde bulunduğum dönem yüzünden ama gelip sizlerle beraber bu deneyimi tatma fikri beni gerçekten heyecanlandırıyor. Elimizden geldiğince orada tabi ki gelenlerle de birlik olarak güzel birkaç saat geçireceğimize inanıyorum.
Arvid: İsmim Arvid. Cinsiyeti ailesi tarafından erkek olarak tanımlanmış queer bir birey olarak her türlü feminist etkinliğe katılıp bilgilenmeye çalışıyorum. Kendimi hayvan özgürlüğü mücadelesi başta olmak üzere bütün adalet meselelerine katkı sağlamaya çalışan biri olarak tanımlıyorum. Feminizm hakkında bilgi edinmek ve hayvan özgürlüğü hakkında sohbet etmek için heyecanla etkinliği bekliyorum.
Pam: Ben Pam. Kendimi tahakküm karşıtı ve hayvan özgürlükçüsü olarak tanımlıyorum. 3 senedir veganım. Vegan Aksiyon’la ise geçen senenin Mayıs’ında tanıştım. Tanışır tanışmaz da kaynaştım. Feminist Buluşma’ya katılacak olmaktan ötürü epey heyecanlıyım. Bence etkinlik çok güzel geçecek ve birbirimizden çok şeyler öğreneceğiz. Bu buluşmayı, kendimizi ve Vegan Aksiyon’u daha çok özgürleştirecek, daha da queerleştirecek bir deneyim olarak görüyorum.

Biraz Vegan Aksiyondan bahsetsek yeri gelmişken…

Arvid: Vegan Aksiyon bir seneden birazcık daha uzun süredir var olan bir hayvan özgürlüğü hareketi. Bu hareketi başlatmak istediğimiz andan beri varım ve ilk günden beri sosyal ve eleştirel etkinlikler düzenleyip hayvan özgürlükçülerini kaynaştırıp, bu konuda bilgili olmayan insanlara ise veganlık anlatmaya ve hep birlikte güzel zaman geçirmeye çalışıyoruz.
Sude: Sanırım bu konu üzerine konuşmakta Arvid biraz daha deneyimli ama ben kendi gözümden vegan aksiyonu ve neden içerisinde bulunduğumu anlatayım biraz. Benim de kendimi konumlandırdığım şekilde sadece bir veya iki değil bütün adalet meselelerini benimsemeye çalışan insanların bulunduğu bir platform. Öncelikli olarak hayvan özgürlüğü ve türcülük üzerine çalışmalar, etkinlikler yapıyor olsak da olabildiğince bütün adalet meselelerinin üzerine düşünüp, konuşup, hiçbirinin bağımsız olmadığını düşünüyoruz. İnsanlara sosyal etkinliklerle, tartışmalarla veganlık anlatmak, bir yandan da bunun pratiğini de göstermeye çalışıyoruz.
Pam: Bir anarşist olarak, eylemenin ve dayanışmanın güzelliğine inanıyorum. Vegan Aksiyon’la attığımız her adımda bireyleri, birbirleri ve diğer türlerden bireylerle dayanışarak eylemeye çağırdığımızı düşünüyorum. Hayvan özgürlükçüsü duruşumuzun yanında feminist-queer-antiotoriter hatta anarşist bir duruşumuz olması da keyif üstüne keyif katıyor.

Sanıyorum feminist buluşma da bunun için başka bir kaynaşma noktası niteliği taşıyacak 🙂 Nelerden konuşacağız peki söyleşide?
Arvid: Bu sunumu daha önce Onur Haftasında ve Woodstock’ta yapmıştık. Kesişimsellikten bahsetmekten keyif alıyoruz. Herkes özgür olmadan kimse özgür olamayacak diye düşündüğümüzden her türlü protest oluşum, hareketlilikte en çok göz ardı edilen adalet meselesi olduğunu düşündüğümüz hayvan özgürlüğünden bahsetmeye çalışıyoruz. Bu özgürleşme sürecinde ise veganların feminist, anti otoriter, tüketim karşıtı olmaları gerektiğini ve türcülüğün farkında oldukları kadar diğer ayrımcılık çeşitlerinin farkında olmaları gerektiğini düşünüyoruz.

Biz de söyleşiyi heyecanla bekliyoruz. Kesişimsellik mücadelelerin bütüncül ilerlemesinde hiçbir konunun ertelenemeyeceği bir perspektif sağlıyor elbette. Vegan aksiyon fikriyle ortaya çıkma ya da eklemlenme sebebiniz diğer hayvan özgürlükçüsü alanlarda eksik bulduğunuz şeyler mi? Yani kısaca diğer platformlardan farklı olarak nasıl bir görüşünüz var?
Arvid: Yeni bir hareket oluşturmak için toplandığımızda hayvan özgürlüğü için çabalayan ve bu meseleye bütüncül yaklaşan bir oluşum olmayışı bizim ilk ve en güçlü motivasyon kaynağımızdı sanırım. Kuruluşta yer alan insanlar aslında senelerdir birbirini tanıyan, birlikte okuyan insanlardı ve herkesin aynı şeyi aynı anda istemesi bizi birden epey üretken bir döneme soktu.
Sude ve Pam: İkimiz de Veganaksiyon’a sonradan dâhil olduk. Diğer hareketlerden farklı olarak Veganaksiyon’un bütünleşik, kesişimsel mücadeleyi önemseyen, eylemliliği her türlü özgürleşme derdi tüm alanlara taşımaya çabalayan bir hareket olması bizi cezbetti. Coğrafyamızda hayvan özgürlüğü aktivizmi yaparken diğer özgürlük hareketlerini dışarıda bırakmamış halde sokaklarda olan tek kolektif hareket olduğu için buradayız.

Biraz daha açmak istersek eğer, diğer hangi adalet mücadeleleri ve praksislerle bir yürütüyorsunuz hayvan özgürlüğü hareketini? Çağırıcı ya da katılımcılığını yaptığınız şeyler neler?
Arvid: Veganlığın en çok tüketim karşıtı olması gerektiğini düşündüğümüz için hem etkinliğin yoğunluğu yüzünden hem de yayılması amacıyla frigan mutfaklarımız en çok katılım istediğimiz etkinliğimiz olmuştu. Eser miktarın değil paketli gıdaların, palm yağı değil, bütün endüstrinin sorgulanması gerektiğine inanıyoruz. Deşarj olmak, motive olmak, özümüze dönmek için düzenlediğimiz doğa yürüyüşlerinde karşılaştığımız bütün çöpleri toplamaya davet ediyoruz insanları. Her etkinliğimize güzel yemekler yapıp getiriyoruz ve bunları tüketmek için plastik kullanımına tamamen karşıyız Hayvanları özgürleştirirken doğaya ya da ekonomik duruşumuzu düşünmeden farklı farklı tahakkümlere neden olmak hiç ama hiç istemiyoruz. Feminist, kazanma değil zevk alma hırsıyla dolu sportif etkinlikler düzenliyoruz. Tüketim karşıtı, enerji kullanılmayan ulaşımı savunduğumuz için sürekli vegan bisiklet turları düzenliyoruz. Film gösterimleri, okuma grupları ve tartışma etkinlikleri düzenliyoruz. 8 Mart, Onur Haftası gibi büyük çaplı eylemlerde yerimizi etkinliğe uygun şekilde alıyor ve bütün veganları da bizimle hareket etmeye davet ediyoruz. Tabi ne yaparsak yapalım hayvan özgürlüğü tartışmaları ve güzel yemekler bunun bir parçası oluyor. Bu yüzden vegan olmayanların gelmesini özellikle istiyoruz.
İnsanların veganlık anlatırken ya da herhangi bir özgürlükçü anlatımda yararlanmaları için online bir kütüphane oluşturmaya çalışıyoruz. Şu an yapım aşamasında olan veganaksiyon.com’da hayvan özgürlüğü haberlerini, etkinliklerimizi bulabilirsiniz.❤

Röportaj: Ekim Akyıldız
26 MART PAZAR
17:00 Söyleşi: Özgürleşme Sürecinde Hayvan Özgürlüğünün Yeri
Konuşmacılar: Arvid, Pam ve Sude
Yer: Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi 3.Kat
6. Feminist Buluşma Facebook
6. Feminist Buluşma Programının tamamına ulaşmak için tıklayınız.

*Feminist Buluşma, İsveç Ulusal Kalkınma ve İşbirliği Ajansı (SIDA) tarafından finansal olarak desteklenen Gökkuşağı kapsamında gerçekleşmektedir. Buluşmaya mekansal destek ise Konak Kent Konseyi tarafından sağlanmaktadır. Tüm destekçilerimize teşekkür ederiz.

Post comment

Your email address will not be published.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.