Queer Şifa Kampı’na Kim Gelmek İster?

Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği olarak insan hakları savunucularının psiko-sosyal olarak desteklenmesi ve hak savunucularının güvenlik kapasitesinin arttırılması amacıyla “Queer Şifa Kampı”nı düzenlemekteyiz. Bir eğitim çalışması olarak kurgulanan kamp yalnızca toplumsal cinsiyet/LGBTİ hakları alanında faaliyetler yürütmekte olan hak temelli sivil toplum örgütlerinde çalışmalar yürüten insan hakları savunucularına yönelik olacak.
Queer Şifa kampı tamamen bir sosyal sorumluluk projesi olarak tasarlanmış olup, herhangi bir kazanç ve kar amacı güdülen bir çalışma değildir. Tüm atölye verenler ve kampın tasarım ekibi bu çalışmada gönüllü olarak yer aldı.
 
queersifakampiNeden böyle bir kamp düzenliyoruz? 
Türkiye’de insan hakları savunucuları farklı türden baskılar altında çalışmakta ve zamanla bu baskı savunucu kişiyi ya da yürüttüğü savunuculuk faaliyetini sekteye uğratmaya başlıyor. Önemsenmeyen ve kalıcı olarak düzeltilmeyen bu baskılar, sonrasında depresyon, çaresizlik ve tükenmişlik gibi çeşitli psikolojik durumlara yol açıyor. Açıkca kabul etmek gerekir ki savunuculuğunu üstlendiği gruba/topluluğa faydalı olabilmesi için savunucunun öncelikli olarak kendi sağaltımı/şifalanması (healing) ve ruh hali konusunda çeşitli tedbirler alması lazım. Türkiye’de insan hakları savunucuları genellikle çok fazla çalışmakta, çok az dinlenmekte, kendi kişisel ihtiyaçlarını göz ardı etmektedir. Aynı zamanda genellikle toplumsal destek de kısıtlı kalmakta ve yeterli olmamaktadır. Hak savunucusu kişilerin psiko-sosyal destekten yoksun ruh halleri ilerleyen süreçlerde bireysel ve örgütsel bir güvenlik açığına yol açmaktadır. Bu nedenle bu kamp çalışması ile insan hakları savunucularının psiko-sosyal olarak desteklenmesini ve bu desteği nasıl devam ettirecekleri hususunda paylaşımlarda bulunmak suretiyle kişisel ve örgütsel güvenlik stratejilerine destek olmayı amaçladık.
Kamp içerisinde ne gibi atölyeler olacak?
Queer Şifa Kampı’nı tüm Türkiye’den yaklaşık 30-40 kişiden oluşan insan hakları savunucularının katılacağı 4 günlük bir eğitim kampı olarak tasarlanmış olup,
– Travma ile mücadele teknikleri
– Şiddetsiz iletişim antrenmanları
– Öz savunma çalışmaları
– Kişisel rahatlama, yoga ve meditasyon
alanlarına yönelik atölye çalışmaları yapılacaktır.
Kısaca yapılacak bazı atölyelerin isimleri ve atölye verenlerin isimleri ise şöyle:
Şiddetsizlik Atölyesi – Aykut Atasay
Kundalini Yoga – Aysu Yıldız
Yin Yoga ve Masal Terapi – Bade Okçuoğlu & Emre Can
Şimdi Ritmini Keşfet – Dilek Bulutlar
Ateş&Kundalini Nefes Çalışması – Seçkin Gülay Çelebi & Filiz Pesen
Beden Terapisi – Gökhan Can
Vinyasa ve Çakralar – Gökhan İnan
Bir Direniş Olarak Dostluk 1 – Gülkan Noir
Bedenimizle ve Yeryüzüyle – Leman Sevda Darıcıoğlu
Thai Yoga Masajı – Selma Schmid
Om Shanti Market – Dilek Bulutlar & Selma Schmid
Queer Intimacy – Ufuk Şenel
Nasıl Katılabiliriz?
Queer Şifa Kampı, Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği’nin İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARI İÇİN PSİKOSOSYAL DESTEK VE GÜVENLİK EĞİTİMİ çalışmaları kapsamında Outright Action International ve İsveç Ulusal İşbirliği ve Kalkınma Ajansı(SİDA)’nın desteğiyle gerçekleşmektedir. Kamp başvurusu İzmir’den veya diğer illerden tüm katılmak isteyenler için bir başvuru formu yoluyla yapılmaktadır.
Tümü ücretsiz olan eğitimlere katılım başvurusunu yapmak ve/veya yol, yemek ve konaklama masraflarına destek talebinde bulunmak için formun mutlaka doldurulması gerekmektedir.
Queer Şifa Kampı’nın Başlangıç Tarihi: 17-09-2016
Queer Şifa Kampı’nın Kamp Bitiş Tarihi: 20-09-2016
Toplam süre: 4 gün
Katılımcıların 4 günün hepsine katılması gerekmektedir. Queer Şifa Kampı, yalnızca Toplumsal Cinsiyet/LGBTİ alanında savunuculuk yürüten kişilerin katılım için başvurusuna açıktır ve katılımcılar sınırlı kontenjan göz önünde bulundurularak bu başvurulardan katılımı uygun olarak değerlendirilmiş ve bu şekilde geri dönüş yapılmış kişilerden oluşacaktır. Bu formu doldurmuş olmanız kampa katılımınızın onaylanmış olduğu anlamına gelmemektedir.

Post comment

Your email address will not be published.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.