R.Ç. Davası’na Siyah Pembe Üçgen’den Müdahillik Talebi

Diyarbakır’da eşcinsel olduğu için Temmuz 2012’de öldürülen R.Ç.’nin davasının yarın (30 Nisan) görülecek olan 5. duruşmasına Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği’nin avukatı Kerem Dikmen de katılacak ve dernek adına müdahillik talebinde bulunacak.

r-c-davasina-siyah-pembe-ucgenden-mudahillik-talebi

Diyarbakır’daki LGBT Örgütleri Hebûn ve KeSKeSoR’un yanı sıra bir çok insan hakları örgütü de yarınki duruşmayı takip edecek.

Sosyal Politikalar, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği’nin öncesinde yapmış olduğu müdahillik talebi mahkeme heyeti tarafından kabul edilmiş, bunun üzerine geçtiğimiz duruşmada ise (2 Nisan) Kaos GL derneği de müdahil olma talebinde bulunmuştu. Mahkeme, Kaos GL Derneği’nin davaya müdahillik talebini ise SPoD’un müdahilliğini öne sürerek “cinsel yönelimle ilgili tek bir derneğin yeterli olduğu” gerekçesiyle reddetmişti.

Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği avukatı Kerem Dikmen yarınki duruşmada davayı Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği adına hem izleyecek hem de dernek adına müdahillik talebini iletecek. Dikmen, “Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği’nin suçtan dolaylı zarar gören olarak bu davaya müdahalesi yargılama sonunda verilecek kararın bütün sosyal tarafları da tatmin edecek bir karar olmasını sağlayacaktır” dedi. Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği, müdahillik talebine verilecek karardan bağımsız olarak dava duruşmalarını izlemeye devam edecek.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.