RuPaul’s Drag Race

Rupaul’s Drag Race, ilk olarak ABD’de yayınlanmaya başlayıp daha sonra tüm dünyaya yayılmış şov tadında bir drag* yarışmasıdır. Kariyeri boyunca bir kere bile sahneye günlük haliyle çıkmamış olan ünlü şarkıcı RuPaul’un sunuculuğunu yaptığı Drag Race, eşcinsel bir televizyon kanalı Logo TV’de yayınlanmaktadır ve sponsorlarından biri de yine eşcinsellerin aktivitelerini desteklemesiyle tanınan bir marka olan Absolute Vodka’dır.

RuPaul’s Drag Race’te, her sezon sayıları on bir ile on dört arasında değişen drag queenlere çeşitli ödevler veriliyor ve son hafta bir tanesi Amerika’nın Drag Queen’i seçiliyor Her hafta bir drag queen elenir ve yarışma böyle son üçe kadar devam eder

Her bölüm bir mini ödevle başlar. RuPaul yarışan drag queenlere genellikle tematik bir fotoğraf çekimi ödevi verir. Örnek olarak, Oscar almış bir ünlünün ya da hapishanelerin fotoğraflarını çekmek zorunda kalmıştır queenler. Bu ödevi en güzel gerçekleştiren drag queen genellikle bir sonraki büyük ödeve bir adım önde başlar ve ödev birincisi olmak o hafta ve bir sonraki hafta elemeden kurtulduğunu gösterir.

Programdaki ana ödev olan podyum ödevinde ise RuPaul genellikle queenlerden yine tematik bir konsept kıyafet düzenlemelerini ister. Örnek olarak; kıyamet, köpek sahibi konseptli ya da paradan kıyafetler, peruktan kıyafetler gibi. İzleyenler ise ödevler sürecinde drag queenler arasındaki rekabeti, zorlukları, makyaj tekniklerini ve drag queen argosu denilen lisanı öğrenir.

Queenlere elbiselerini, makyajlarını, sahte göğüs ve popolarını hazırlamaları için tam iki gün verilir. İki günün sonunda queenler; yarışmanın sunucusu RuPaul, genellikle değişmeyen Santino Lopez (modacı), Michelle Visage (şarkıcı, sunucu) ve bir konuk jüri karşısında (örn: Amber Riley, Jennifer Love Hewitt, Kathy Griffin vs.) tasarladıkları kıyafetleri sergilerler. Gecenin sonunda en kötü performansı sergileyen iki queen RuPaul’un “lipsync for life” olarak adlandırdığı dans ve playback eşliğinde jüriyi etkilemeye çalışırlar. Fakat ikisinden biri evine dönmek zorundadır.

Şu ana kadar dört sezon yayınlanan RuPaul’s Drag Race dışında yine RuPaul’un sunduğu, bu sezonlarda boy gösteren drag queenlerin, görünüşlerinden hoşnut olmayan kadınları baştan yarattıkları RuPaul’s Drag U adında da ayrı bir program daha mevcut. Önümüzdeki, yani beşinci sezonda, önceki sezonlarda yarışmış queenlerden on ikisi tekrar yarışacak.

Ömer Sabancı | Yazarın Tüm Arşivi İçin Tıklayınız

siyahpembe.org sitesinde yayınlanan yazılar tamamen yazan kişilerin sorumluluğundadır. Yazılar, yalnızca yazarların şahsi fikir ve görüşlerini yansıtır. Bu yazılardan doğacak olan maddi ve manevi zararlardan siyahpembe.org sorumlu tutulamaz.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.