Sinemaseverler Filmlere Sadece Seyirci Kalmasın

lobster3Birikim Atölyesi 12 Kasım 2016, Cumartesi günü saat 15:00’te Siyah Pembe Üçgen İzmir ile birlikte “Film Okumaları” adı altında yeni bir etkinliğe başlıyor. Türkan Saylan Kültür ve Sanat Merkezi’nde, iki haftada bir ve ücretsiz olarak gerçekleşecek etkinliklerde önceden açıklanan bir film izlenecek, daha sonra filmin sinematografik ve kavramsal okumaları yapılacak. Filmin analiz edildiği ikinci bölüme izleyiciler aktif olarak katılabilecek. İlerleyen zamanlarda İzmir’de sinema alanında akademik ve profesyonel olarak çalışanlar da etkinliklere konuk olacak. İlk film ise yönetmenliğini Yorgos Lanthimos’un yaptığı 2015 yapımı The Lobster.

Birikim Atölyesi Ağustos 2016’da Facebook’ta bir sinemasever grubu olarak kuruldu. Birikim Atölyesi’ni herkesin sinema ve videoartlar üzerine tecrübelerini, beğenilerini, eleştirilerini ve fikirlerini paylaşacağı bir platform oluşturmak amacıyla kuran Görkem Kiter yaklaşık 8 yıldır İzmir’deki kültür merkezleri ve görsel sanat grupları çalışmalarında film okumaları ve sinema atölyeleri düzenliyor.

Gruptaki bir yazıda “Sinema bir aktarım sanatıdır. Hayallerini, düşündüklerini, yaşadıklarını bildiğin ve hissettiğin en derinlerindeki kurguda anlatabilmeyi esas alır.” diyor. Toplumsal veya bireysel birçok açıdan inceleyerek bir filmi izlemenin hem insanın iç gelişiminde hem dünyaya bakışında katkı sağlayacağı fikriyle hareket ediliyor.

Sinemada iyi bir izlemeden iyi bir okumaya giden bu yolculukta daha çok kişinin aktif rol almasını ve daha büyük bir paylaşımla sosyal medyada ve etkinliklerde buluşmasını dileyerek her sinemasevere açık bu etkinliğe sizi de davet ediyoruz.

lobster1

Post comment

Your email address will not be published.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.