Siyah Pembe Üçgen Haziran ve Temmuz’da Neler Yaptı?

Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği, Haziran 2017 itibariyle faaliyetlerini iki aylık aralıklarla yayınlayacağı raporlarla kamuoyuyla paylaşacak. Dernek, bu yılın Haziran ve Temmuz yönelik hazırladığı ilk faaliyet raporunu yayınladı.

Buna göre Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği;

  • Bu yıl ilk defa düzenlenen İzmir Onur Haftası kapsamında Atölye isimli sanat merkezi tarafından ortaklaşa Cinsiyet sergisini gerçekleştirdi. 29 Mayıs’tan 4 Haziran tarihine kadar süren ve oldukça yoğun ilginin olduğu sergi de Ayşegül Doğan, Dicle Çiftçi, Pelin Çağlar, Mert Yavaşça, İnanç Avadit, Alper Bıçaklıoğlu ve Kara Pembe Karşı Sanat Kolektifi’ne ait işler sergilendi.

  • Dokuz Eylül Üniversitesi Eşit Şerit Topluluğu ve Pembe Hayat Derneği ile ortak, Demet Yanardağ’ın moderasyonuyla Pembe Hayat Derneği’nden Demhat Aksoy ve Av. Rıza Yalçın Koçak’ın sunum yaptığı ve yaklaşık 10 kişinin katıldığı transfobi atölyesi 2 Haziran’da Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi.

  • İzmir Onur Haftası kapsamında Uluslararası Af Örgütü İzmir aktivistleri tarafından organize edilen ve 3 Haziran günü Alsancak Kordon’da herkesin katılımına açık olarak gerçekleştirilen “Fobini Uçur” etkinliğine destek verdi. Etkinlikte gökkuşağı rengindeki uçurtmalar homofobi, bifobi ve transfobiye karşı uçarken aynı zamanda piknik ve yoga etkinlikleri de yapıldı.
  • İzmir’deki LGBTİ aktivistlerinin organize ettiği ve bu yıl beşincisi gerçekleştirilen İzmir Onur Yürüyüşü’nde yer aldı. 4 Haziran Pazar günü 18:00’da Alsancak ÖSYM binası önünde toplanan yüzler, Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ni gökkuşağına boyadı. Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde yapılan basın açıklamasında özgürlük talebinin altı çizildi.
  • Türk Psikologlar Derneği İzmir Şubesi LGBTİ Komisyonu temsilcileri ve Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji Bölümü son sınıf öğrencilerinin de katkılarıyla LGBTİ Ruh Sağlığı Staj Birimi oluşturdu. Düzenli aralıklarla toplantılar yapan birim üniversitelerin ruh sağlığına ilişkin bölümlerinde okuyan öğrencilerine açık olmak üzere bir staj programının taslağı hazırladı.
  • 26 Temmuz tarihinde Konak Belediye Binası’nda Özel Kalem Müdürü ve 12 Müdür’ün katılımıyla bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirdi. Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği’nden Demet Yanardağ’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıda, Erdem Gürsu derneğin faaliyetlerinden bahsederken, avukat Sena Yazıbağlı Gül ile LGBTİ vatandaşlar ve mültecilerin sorunlarını aktardı. Toplantıda ayrıca Belediye’deki üst düzey yöneticiler için düzenlenecek eğitimin içeriği ve belediye çalışanlarına yönelik toplumsal cinsiyet ve LGBTİ farkındalığı eğitimleri de ele alındı.

Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği’nin Haziran – Temmuz 2017 faaliyet raporunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Post comment

Your email address will not be published.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.