Siyah Pembe Üçgen İzmir Diyarbakır’daydı

siyah-pembe-ucgen-izmir-diyarbakirdaydi (2)Avrupa Birliği Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi Tarafından desteklenen “Yasal Eşitlik için Sivil Diyalog ve Mücadele Ağı” projesi kapsamında Toplum Gönüllüleri Vakfı Dicle Örgütlenmesi,Lotus Genç Alan Derneği,Keskesor LGBTİ Oluşumu ve Andok Kültür Merkezi’nin de desteği ile panel, film gösterimi ve forumdan oluşan bir etkinlik düzenlendi. Siyah Pembe Üçgen İzmir aktivistlerinden Ozan Ünlükoç ve Yavuz Cingöz’ün sunumlarıyla ve program sorumlusu Selda Şenol’un moderasyonuyla gerçekleşen etkinlik 14 Mayıs’ta Diyarbakır’da bulunan “Aslıhan” isimli tarihi mekanda gerçekleşti. İlk olarak “Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Alanında Kavramlar ve Doğru Bilinen Yanlışlar” üzerine bir panel yapıldı.

siyah-pembe-ucgen-izmir-diyarbakirdaydi (1)

Panel sonrasında Zuhal Akmeşe’nin “Her Yer Hiç Kimse” isimli belgesel film gösterimi yapıldı. Belgeselin ardından “Kendi Kültürümüzü Yaratmak ve İfade Özgürlüğüne Uygulanan Sansür” üst başlığıyla paylaşımlar yapıldı. Egemenin yarattığı kültürün içinde “bizler” neredeyiz ve egemenin dayattığı kültüre karşı kendi kültürümüzü nasıl yaratıyoruz sorularına ilişkin de Siyah Pembe Üçgen İzmir deneyimlerinden, Baki Koşar Kültür ve Sanat Festivali’nden ve Kara Pembe Karşı Sanat Kolektifi’nden aktarımlar gerçekleşti. Gerek cinsel yönelim, cinsiyet kimliği gerekse etnik kimliğe dair uygulanan çeşitli sansür politikalarına, kültür ve sanat çalışmalarında ne gibi değişikliklere sebep olduğunun tartışıldığı konularla program devam etti.

Post comment

Your email address will not be published.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.