Sözümüzü Görselle Nasıl Söyleriz Atölyesi 6. Feminist Buluşma’da

6. Feminist Buluşma kapsamındaki söyleşilerimize Beniz Ertürk ile devam ediyoruz. Beniz, 24 Mart Cuma günü saat 16:00’da “Sözümüzü Görselle Nasıl Söyleriz” isimli atölyenin kolaylaştırıcılığını yapacak. Bu interaktif atölyeye katılmak ve bilgisayarda görsel tasarlamaya dair çalışmalar yapmak için başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Atölye sadece sınırlı sayıda katılımcıya açıktır.
Atölye öncesi Beniz ile görsel aktivizm ve atölyeye dair söyleştik.

Merhaba, bize anlatmak ister misin, kimdir Beniz?

Böyle sorunca kafam karışıyor birazcık, kendimden bahsederken ne anlatayım, cv’mi mi? (gülüşüyoruz)

Nasıl istersen?

En sevdiğim yemeği mi anlatsam bilemiyorum. Çok fazla bahsedeceğim bir şey yok, ben Beniz, perşembe günü atölyede olacağım, yok cuma günü. Of, ben karıştırdım umarım diğer insanlar da karıştırmaz benim gibi.

Buluşmada vereceğim atölyenin ismini “sözümüzü görselle nasıl söyleriz” koyduk. Günümüzde kullanılan medyada çok fazla bilgi akışı ve söylenen söz var, klasik anlamda kamuoyu yaratmaktan bahsedecek olursak görselin gücü yok sayılamaz durumda. Olan olay, hikâye ya da hak ihlallerinin gösterilmesinde ve yayılmasında görsel çok etkili oluyor, biz de atölyede bunu etik ve teknik olarak nasıl eyleriz’e değinmek istiyoruz. Yani ben istiyorum, umarım katılanlar da istiyordur.

Yani başına afiş tasarla diye üşüşen insanları da azaltmak niyetindesin biraz☺ Nasıl olacak böyle teknik bir şeyi bir saatte öğrenebilecek miyiz?

Yani benim göstereceğim kısım sosyal medyaya fotoğraf yüklemek kadar basit, alternatif sitelerden faydalanacağız. Ben bilgisayarla katılacağım insanlardan da getirmelerini istemem görüp uygulamalarının daha kalıcı olacağını düşündüğüm için. Ben ne kadar anlatırsam anlatayım siz uygulama yapmadan öğrenemeyeceksiniz diye.

Buluşma boyunca açık olacak sergide de işlerin olacak sanıyorum.

Henüz vermedim ama olacak evet. 2013’ün 1 Mayıs’ında çektiğim bir fotoğraf var, barikatın arkasındaki bir fotoğrafçıyım ben, polisten korkuyordum bu gerçekliği yok saymadan anlatmak gerek, oralarda başladım, gelirlerse görürler yani : )

Biraz daha atölyene dönecek olursak, politik bir veri haline gelen görsele dair anaakım ve belki de daha önemlisi muhalif medyadaki temsillere karşı olan tavrın nedir?

Öncelikli olarak her ikisinin de yaptığı ve benim rahatsız olduğum şey pornografi. En basiti daha dün Amed Newroz’unda biri vurularak öldürüldü ve saniye saniye vurulduğunda yaşananlar paylaşıldı ama paylaşanın kimliği fark etmedi, bunu muhalif medya da paylaştı.

Yani rakam ve fotoğraflara mı indirgiyor bizi görseller? Nefret cinayetlerinde meslek ve kimliklerimize, patlamalarda da profil fotoğraflarımıza mı indirgeniyor hayatlarımız?

Hem öyle hem de bahsetmeye çalıştığım şey şu, muhalif medya devletin şiddeti bu onu gösteriyorum diyor ama yine de yaptığı şey devlet tarafından katledilen kişiyi herhangi biri haline getirmek. Bazen aile bazen eski sevgilisi tarafından öldürülen bir kişi, o kişinin kim ve ne olduğunun hiçbir önemi yok. Yaşamının dramatize edilmesi var bir de. Olaylara göre değişkenlik gösterebiliyor mevcut görseli yayınlamak ya da yayınlamamak ya da sansür vs ile yayınlamak. Ben aslında biraz katılımcıların yönlendirmesini istiyorum, benim de bu konularda konuşmaya ihtiyacım var. İnsanlar gelsin konuşalım, her zaman atladığımız o insanın bir ailesi, sevgilisi olabileceği gerçeği.

Nitekim bugün hikâyesi yayınlandı bahsettiğin kişinin. Bu tartışma bile verimli ve keyifli olacaktır. Bir yere varmayı değil var olanı köpürtmeyi amaçladığını da söyleyebilir miyiz Beniz?

Evet, biraz çarpışalım ve bir şeyler değişir belki ya da değişmez belki sinirlerimiz tavan yapar ve orayı terk edebiliriz. Anaakım medyanın göstermediği şeyler vardı, alternatif medya oluşturduk, şimdi de muhalif medyanın söylediği ama hoşumuza gitmeyen şeye de alternatif üretebilmemiz gerek diye düşünüyorum. Hem üretmek hem de kendimize yetmek adına. Cuma günü atölyede buluşup kaynaşalım, zıtlaşalım.

Röportaj: Ekim Akyıldız

24 MART CUMA
16:00 Atölye: “Sözümüzü Görselle Nasıl Söyleriz?”
Kolaylaştırıcı: Beniz Ertürk
Süre: 1,5-2 Saat
Bu etkinlikte bilgisayar kullanılacaktır, katılımcıların kendi bilgisayarlarını getirmeleri gerekmektedir. Sadece sınırlı sayıda kayıtlı katılımcılara açıktır. Katılım talebiniz için formu doldurmanız gerekmektedir.
Bu formu doldurmuş olmanız kayıt olduğunuz anlamına gelmemektedir. Kayıt durumunuza ilişkin bilgilendirme size doldurduğunuz google formda vermiş olduğunuz iletişim bilgileriniz üzerinden yapılacaktır. Kayıtlı olmayan kişiler etkinliğe alınmayacaklardır.
Yer: Mekân bilgisi kayıt yaptırmış kişilere sonradan iletilecektir.
6. Feminist Buluşma Facebook
6. Feminist Buluşma Programının tamamına ulaşmak için tıklayınız.

*Feminist Buluşma, İsveç Ulusal Kalkınma ve İşbirliği Ajansı (SIDA) tarafından finansal olarak desteklenen Gökkuşağı kapsamında gerçekleşmektedir. Buluşmaya mekansal destek ise Konak Kent Konseyi tarafından sağlanmaktadır. Tüm destekçilerimize teşekkür ederiz.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.