Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Danışma Kurulu İkinci Kez Toplandı

toplumsal-cinsiyet-calismalari-danisma-kurulu-ikinci-kez-toplandi (1)Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği’nin Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Danışma Kurulu toplantısı geçtiğimiz cumartesi günü Karaca Otel’de gerçekleşti.

Toplantıya Türkiye İnsan Hakları Vakfı İzmir Şubesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı, Amargi İzmir, İnsan Hakları ve Göç Araştırmaları Derneği, İzmir Kadın Sığınma Evi, Eleştirel Erkeklik İnisiyatifi, Eğitim-Sen İzmir 2 No’lu Şube LGBTİ Komisyonu, İzmir Ekonomi Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi, Dokuz Eylül Üniversitesi Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı ve Konak Kent Konseyi’nden temsilciler katıldı. Toplantının gündemi ise aynı tema üzerinden farklı çalışmalar yapan sivil toplum örgütleri ile temas etmek ve ortaklaşmaktı.

Toplantıda cinsel şiddet vakaları ile ilgili çalışan kurum/kuruluşların vakalarla hangi süreçte karşılaştıkları,hangi kanallar yoluyla kurumlarına başvuru aldıkları ve cinsel şiddet yaşamış kişilere nasıl destek sundukları üzerine konuşuldu.

İzmir’de cinsel şiddet vakaları alanında çalışan kurum/kuruluşların birbirleriyle ilişki kurdukları durumlarda vakaların mağduriyetini gidermek için daha etkili olabilecekleri de konuşuldu. Tek toplumsal-cinsiyet-calismalari-danisma-kurulu-ikinci-kez-toplandi (2)başına hukuki desteğin yeterli olmadığı bununla beraber sürecin tamamında vakanın takipçisi olmak adli tıp sürecinden psiko-sosyal destek kısmına kadar vakayı takip etmenin önemine de değinildi.

3 oturum süren danışma kurulu toplantısında ‘kadın sığınakları’, ‘mevzuatlar’ ve ‘vakalarla görüşme teknikleri’nin içeriği de konuşuldu. Tüm bunlara karşı ortak bir platform oluşturarak vakaların takipçisi olmak ve faillerin gerekli cezayı almaları için gerekli mekanizmalara baskı unsuru oluşturmanın da önemi vurgulandı.

Post comment

Your email address will not be published.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.