Trans Cezaevleri İzmir’de Tartışıldı

İzmir’de açılacağı söylenen translara özel cezaevlerine ilişkin yapılan bilgilendirme toplantısında konuşan Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği Başkanı Zafer Kıraç, “LGBT bireylerin cezaevine girmesi kolaylaşacak. Artık en küçük bir durumda cezaevine girilecek” dedi.

trans-cezaevleri-izmirde-tartisildi (2)İzmir Siyah Pembe Üçgen, İzmir’de açılacağı söylenen translara özel cezaevlerine ilişkin bilgilendirme toplantısı yaptı. “Translara Özel Cezaevlerini Tartışıyoruz” konulu toplantıya Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği Başkanı Zafer Kıraç ve çok sayıda kişi katıldı. Zafer toplantıda, Türkiye cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerini hatırlatarak, Diyarbakır Cezaevi’nde ve “Hayata Dönüş” operasyonunda yaşanan hak ihlallerini örnek verdi. Türkiye cezaevlerinin erkeklere, sunnilere ve Türkçe diline göre hazırlandığına işaret eden Zafer, bu şekilde hazırlanan cezaevlerinin de LGBT bireyler içinde uygun olmayacağını dile getirdi. LGBT cezaevleri yapma fikrinin cezaevlerinde bulunan heteroseksüel tutukluların ve cezaevi idaresinin LGBT bireylerden rahatsız olduklarını dile getirmelerinde sonra ortaya çıktığını belirten Zafer, “Kocaman bir cezaevi yapacaklar ve cezaevine LGBT’leri bırakacaklar. Peki bu insanlar nelerle suçlanacak. Bu duruma kuşkucu bakmak gerekiyor. LGBT bireylerin cezaevine girmesi kolaylaşacak. Artık en küçük bir durumda cezaevine girilecek” diye belirtti.

trans-cezaevleri-izmirde-tartisildi (1)Türkiye’de hapishane düzeninin engellilere, çocuklara, yabancılara, kadınlara ve LGBT bireylerine göre yapılmadığını ve zaten bir düzenlemeye gerektiğini söyleyen Zafer, dernek olarak bakanlığa “özel ihtiyaçlara göre mahpuslar” isminde bir proje sunduklarını söyledi. Fakat çözümün ayrı bir hapishane inşa etmekten geçmediğini dile getiren Zafer, “Biz her ilde eski hapishanelerin bölüm bölüm yenilenmesini, koğuş koğuş ayrılmasını istiyoruz. Bir hapishanede sadece iki kadın mahkum varsa bile o iki kadın mahkumla kadın müdürler ilgilensin. Aynı şekilde trans bireyler için de ayrı koğuşlar olsun ve haklarının gözetilsin. Ne korumak amaçlı hücrelerde tecrit etmek, ne de ayrı bir hapishane yapmak doğru değildir” dedi.

İzmir Siyah Pembe Üçgen Derneği aktivisti Demet Yanardağ ise, konunun muhataplarının trans bireyler olması gerektiğini söyleyerek, projenin sıkıntılarını şöyle dile getirdi: “Devlet bir kesime karşı bir şey yapıyorsa önce o kesimi karşısına alıp konuşması gerekiyor. Bu bizim talebimiz üzerinden şekillenmiş bir durum değil. Biyolojik bir kadın mahkumla kadın gardiyan ilgilenirken, trans kadın mahkumla trans kadın gardiyan mı ilgilenecek? Türkiye’de yaklaşık on bin trans var. Kaçı bir yılda bir hapishaneyi dolduracak suç işliyor? Fakat yeni çıkan hayasızca hareketler yasasına göre bir çok transı içeriye attıracak bahaneler bulacaklar. Yeni cezaevinin amacı yeni yasadan geçiyor.”

Haber: Jin Haber Ajansı’ndan Alınmıştır.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.