Trans Kadın Ağı Kampı Side’de Gerçekleştirildi

Türkiye’nin dört bir yanından trans kadınlar, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’nın finansal olarak desteklediği ve Pembe Hayat ile Kaos GL tarafından ortaklaşa yürütülen “Ayrımcılığa Karşı Gökkuşağı Koalisyonu Projesi” kapsamında 10-14 Temmuz tarihlerinde düzenlenen etkinlikte trans hareketinin karşılaştığı sorunları ve çözüm önerilerini konuştu.

Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği adına Demet Yanardağ’ın katılım gösterdiği kampa, İstanbul LGBTT, Mersin 7 Renk, Eskişehir Morel, Kaos GL derneklerinden aktivistlerin yanı sıra bağımsız aktivistler de katıldı. Antalya Side’de gerçekleştirilen kampa İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin ve Eskişehir’den yaklaşık yirmi trans kadın katıldı.

Dört gün süren etkinlik boyunca Yıldız Tar moderatörlüğünde gerçekleşen forumlarda bir araya gelme, birlikte politika üretme, mücadele etme ve eylem gerçekleştirmenin imkânları tartışıldı. Bir platform ve federasyon fikri oluşturma konusunda uzlaşan aktivistler bu kapsamda, Türkiye’de yaşayan örgütlü veya bağımsız tüm transların davet edileceği ve önümüzdeki aylarda gerçekleşecek kongrenin hazırlıkları için kongreyi düzenleyecek kişi ve kurumların bir organizasyon ağı oluşturması konusunda fikir birliğine vardı.
trans-kadin-agi

Birçok sorunun tartışıldığı forumlarda federasyon fikrinin yanı sıra aşağıdaki başlıklar da konuşuldu.

“Trans kadınlar arasındaki dayanışmayı kuvvetlendirmeli ve farklı problemlere karşı da politikalar üretebilir hale gelmeliyiz. Çeşitli yerlerdeki trans kadın hareketlerini birlikte hareket ettirecek mekanizmalar kurulmalı. İstanbul ve Ankara dışındaki kentlerden aktarılan farklı problemler ve mücadele stratejileri ses bulabilmeli”.

“Trans kadınların ve özellikle trans seks işçilerinin acil ve yakıcı yaşam hakkı mücadelesinin yanı sıra; istihdam, barınma, sosyal haklar, sağlık gibi alanlarda da ortaklaşa politikalar üretebilir hale gelmeliyiz”.

“Daha çok trans kadını harekete katabilecek, taleplerini görünür kılabilecek örgütlenme biçimlerini yaygınlaştırmalıyız veya bağımsız aktivistlerin de aktif politikalar yürütebileceği platform ve federasyon gibi bir olasılıkları değerlendirmeliyiz”.

“Farklı meslek gruplarından transların varlığını ve mücadelesini görünür kılmalıyız. Kültür sanat gibi alanlardaki trans kadınlarla dayanışma ağını güçlendirmeliyiz”.

Forumda ayrıca geçmişten bugüne gelinen noktada kazanımlar da gerçekçi bir dille gözden geçirildi. Yasal araçların, devam eden hak ihlallerine inat olabildiğince aktif kullanılmaya çalışılması gerektiğine değinildi. Özellikle translara yönelik ayrımcılığa ve hak ihlallerine dair doğru ve net bilgiye ulaşabilmek adına bu raporların ortaklaşması fikri kabul gördü.

Kampa katılım gösteren trans kadınlardan olumlu geri dönüşler alan forumlar, daha geniş bir katılımın gerçekleşeceği bir kongre yapılması ve bu kongreyi düzenleyecek kişi ve kurumların bir organizasyon ağı oluşturması fikirleri ile sonlandı.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.