Türkiye’de LGBT Hareketine Bakış Sunumu

turkiyede-lgbt-hareketine-bakis-sunumuKadın Araştırmaları Merkezi’nin gerçekleştirdiği etkinliğe Siyah Pembe Üçgen İzmir aktivistlerinden Demet Yanardağ ve  Erdem Gürsu ile birlikte İzmir Ekonomi Üniversitesi Eşit Platform Kulübü’nden Cansu Sönmez katıldı.

Demet Yanardağ Türkiye’de trans aktivizminin sürecini ve son dönemde ulaştığı nokta konusunda bilgi verirken, Erdem Gürsu 1980’lerden günümüze Türkiye’de feminist hareketin ve LGBTİ hareketin gelişimsel sürecini aktarırken aynı zamanda bu iki hareketin cinsel politikalar nezdinde ortaklaşa yürüttüğü savunuculuk çalışmalarından da bahsetti. Cansu Sönmez ise İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde kurulmuş olan öğrenci topluluğu Eşit Platform Kulübü hakkında genel bir aktarımda bulundu ve kulüplerinin kampüs içerisinde cinsel kimlik de dahil olmak üzere her türlü ayrımcılığa karşı nasıl bir farkındalık yarattıklarını örneklerle açıkladı.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Merkezi’nin (EKOKAM) organize ettiği panelin moderasyonunu merkezin de çalışanlarından olan Öğr. Gör. Burkay Pasin üstlendi. İlginin oldukça büyük olduğu panel soru cevaplarla devam etti.

Post comment

Your email address will not be published.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.