Van’da Ekofeminizm ve LGBTİ Haklarını Konuştuk

vanda-ekofeminizm-ve-lgbti-haklarini-konustuk (2)Avrupa Birliği Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi Tarafından desteklenen “Yasal Eşitlik için Sivil Diyalog ve Mücadele Ağı” projesi kapsamında Siyah Pembe Üçgen İzmir 11 Mayıs’ta Van’daydı. Van’da Ekoloji ve Gençlik alanında çalışma yapan Ekogenç ve Van Kadın Dayanışma Derneği ile ortak olarak bir panel gerçekleştirdi. Katılımın herkese açık olduğu etkinliğe üniversite öğrencileri, Ahtamara LGBTİ topluluğu, çevre aktivistleri katılım gösterdi.

Etkinlik tanışma ve beklentilerin alınması ile başladı. İlk oturumda LGBTİ alanında tabu olan konularla ilgili sunum yapıldı veardından soru-cevapla devam etti. İkinci oturumda ise, Ekofeminizm alanında aktivizm yapan Büşra Giran “Ekofeminizm” nedir ve kadın-doğa arasındaki vanda-ekofeminizm-ve-lgbti-haklarini-konustuk (1)güçlü bağın nereden özdeşleşerek geldiğini aktardı.

“Ekofeminizm, kadınlar üzerindeki tahakküm ile doğa üzerindeki tahakküm arasında güçlü bir bağ bulunduğunun görülmesi varsayımı üzerine temellenir.” diyen Giran “hayvanlar ve kadınlar aynı yazgıyı paylaşırlar, küçümsenir, et parçası olarak kabul edilir ve varoluş sebepleri efendinin ihtiyaçlarını karşılamak içindir” cümlesinin altını çizerek sunumu tamamladı. Ardından küçük gruplar oluşturularak “bütünleştirici bir proje olarak ekofeminizm”, “eleştirmeksizin tersine çevirme feminizm”, eleştirmeksizin eşitlikçi feminizm” üzerine tartışmalar yürütüldü. Yürütülen tartışmalar büyük gruba aktarıldıktan sonra soru-cevap ve katkılarla oturum sonlandırıldı.

vanda-ekofeminizm-ve-lgbti-haklarini-konustuk (3)

Post comment

Your email address will not be published.

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.