Varolmanın Dayanılmaz Gücü: Gullüm

Baki Koşar Kültür ve Sanat Festivali yoğun ilgiyle devam ediyor. Sizlere tanıtmak istediğimiz sıradaki etkinlik, “Varolmanın Dayanılmaz Gücü: Gullüm”27 Şubat Cuma saat 18:00’da Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi‘nde yapılacak panel’deki konuşmacılardan Gani Met ile etkinlik öncesi mini bir söyleşi gerçekleştirdik.
Panel’de Gani Met ile birlikte Buse Kılıçkaya “Bize Göre Ne Var Ayol” başlığıyla paylaşımlarda bulunurken, Melek Göregenli ise “Bir Öğrenilmiş Güçlülük Pratiği Olarak Dayanışma” başlığı ile aktarımlarda bulunuyor olacak.
gani-metEtkinlik öncesi sizi Gani Met ile başbaşa bırakalım:
Öncelikle seni tanıyalım isterim. Sen bir trans aktivistsin diyebilir miyiz? Pembe Hayat Derneği’nde örgütlüsün diye öyle söyledim ama aslında sormak istediğim kendine politik anlamda nasıl bir tanımlama yapıyorsun ya da yapıyor musun?

Politik değilim ama kuir denilebilir bir şeye zorlanırsam şayet

LGBTİ hareketi içerisinde transları nerede görüyorsun?

GL hareketi artık normlaştı ve tekrar tekrar normu üretiyor. Transları bir normun içine sokamadıkları için yeni trendin trans hareketi olduğunu düşünüyorum geçmişi deşelemek kimseye birşey kazandırmaz şimdiki durumun bu olduğunu düşünüyorum

Transların mücadelesi içerisinde “Gullüm” nereye denk düşüyor? Neye gullüm diyebiliriz neye diyemeyiz?

Aslında güllüm transların en çok ihtiyaç hissettikleri şeydir. Bazen gullüm karakolda, bazen işkencede, haksızlıkları ifade etmenin başka bir biçimidir. Bazen de artık elin kolun bağlı tek çaren ya intihar ya gullüm; bazen de gerçekten gülmek eğlenmek için yapılan bir durum. Nedenini anlayamadığım ama herşeyin hetero normlardan oluştuğu dünya bana gullüm geliyor.

Baki Koşar Kültür ve Sanat Festivali içerisinde “Bize Göre Ne Var Ayol” başlığı altında Buse ile birlikte deneyimlerinizi paylaşacaksınız. Genel olarak nelerden bahsedeceksiniz?

Bilmem ben yediklerimden bahsederim sanırım; gullüm kadınımdır…

Olan bitene “gullüm penceresi”nden bakmak apolitik algılanabilir mi?

Translığın her hali, herşeyi, apolitik duruşu bile politik bir haldir…

Bu güzel sohbetin için teşekkür ederim. Son olarak eklemek istediğin var mı peki?

Ben teşekkür ederim. Panel’de görüşmek üzere…

Röportaj: Erdem Gürsu

varolmanin-dayanilmaz-gucu-gullum

27 Şubat Cuma

18:00 Panel: “Varolmanın Dayanılmaz Gücü: Gullüm”
Konuşmacılar:
“Bir Öğrenilmiş Güçlülük Pratiği Olarak Dayanışma” – Melek Göregenli (Prof. Dr., Ege Üniversitesi)
“Bize Göre Ne Var Ayol” Gani Met & Buse Kılıçkaya (Pembe Hayat Derneği)
Yer: Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi Akdeniz Salonu

Etkinlik herkese açık ve ücretsizdir.

Etkinliğin Facebook Sayfası için tıklayınız: https://www.facebook.com/events/805188086197682
Festival Programının tamamına ulaşmak için tıklayınız: http://www.siyahpembe.org/7-baki-kosar-kultur-ve-sanat-festivali-basliyor/

sweden SIYAHPEMBE.ORG websitesi, Gökkuşağı Projesi kapsamında, İsveç Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Kurumu SIDA tarafından desteklenmektedir. | © 2014 erdemly. Her hakkı saklıdır.